گناهکار و بی‌گناه!

در این تصویر یک آشفتگی در حلقه‌ی F کیوان دیده می‌شود که به دلیل رنگ روشنش، احتمالا به تازگی پدید آمده. به احتمال بسیار این آشفتگی زیر سر پاندورای ۸۱ کیلومتری که همان نزدیکی، در گوشه‌ی پایین، سمت راست تصویر جای گرفته نیست. گناهکار اصلی  پرومته (پرومتئوس) است، همان جرم کوچکی که خود را در حلقه پنهان کرده و دارد مواد هسته‌ی حلقه را به هم می‌زند و می‌رود. دانشمندان گاهی به این ویژگی‌های پدید آمده، "فواره" می‌گویند.

از آنجایی که این اجرام کوچکند و درون خود حلقه‌ی F جای دارند، آنها را با وضوح دوربین فضاپیمای کاسینی ناسا به سختی می‌شود دید، در عوض کاری که این تراشندگان پنهانیِ حلقه‌ی F با آن می‌کنند وجودشان را آشکار کرده و دانشمندان به کمک فضاپیمای کاسینی می‌توانند آنها را بررسی می‌کنند.

دیدگاه این تصویر رو به سمت روشن حلقه‌ها و ۱۵ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه باریک فضاپیمای کاسینی (NAC) دز روز ۸ آوریل ۲۰۱۶ گرفته شده.

در زمان گرفته شدن عکس فاصله‌ی فضاپیمای کاسینی از کیوان حدود ۲.۲ میلیون کیلومتر، و زاویه‌ی خورشید-فضاپیما-کیوان (زاویه‌ی گام) برابر با ۱۰۵ درجه بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۱۳ کیلومتر است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Saturn - F ring - Pandor - jet - NASA - Cassini spacecraft - NAC- rings - ring plane - narrow-angle camera - Sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه