خودروی کنجکاوی برای شلیک لیزر آزادی عمل به دست آورد

* خودروی کنجکاوی ناسا که از سال ۲۰۱۲ تاکنون سرگرم کاوش سیاره‌ی سرخ است، اکنون می‌تواند خودش به تنهایی و بدون انتظار برای اجازه‌ی دانشمندان، خودش هدف‌های شلیک لیزرش را برگزیند.
سمت چپ، عکسی که دوربین ناوکم گرفته. نقطه‌ی زرد هدفی را نشان می‌دهد که نرم‌افزار تازه برگزیده. سمت راست، همین هدف را نشان می‌دهد که شمکم بر روی آن نشانه رفته. تصویر بزرگ‌تر
شمکم (ChemCam) یکی از دستگاه‌های کنجکاوی است که برای بررسی همنهش شیمیایی سنگ‌ها و خاک سیاره‌ی بهرام (مریخ) طراحی شده. شمکم این کار را با شلیک لیزر به سنگ‌ها و بررسی گازی که از نقطه‌ی هدف آزاد شده انجام می‌دهد. تا به امروز، پژوهشگران از روی زمین به کنجکاوی می‌گفتند که به کجا شلیک کند، ولی اکنون این خودرو به‌روزرسانی شده و توانایی آن را پیدا کرده که هدف‌های شلیکش را خودش برگزیند.

دانشمندان به تازگی کنجکاوی را به نرم‌افزاری به نام AEGIS مجهز کرده‌اند که عکس‌های گرفته شده توسط دوربین ناوبری‌اش (ناوکم، Navcam) را بررسی می‌کند و در آنها به دنبال جاهای مناسب برای شلیک لیزر می‌گردد. اگر این نرم‌افزار سنگی با ویژگی جالب را بیابد، کنجکاوی می‌تواند به سوی آن برود و بدون آن که عکس‌ها را به زمین فرستاده و منتظر اجازه‌ی دانشمندان شود، با دستگاه شمکم خود آن را هدف قرار دهد.

برای نمونه، در چارچوب سمت چپ تصویر بالا عکسی را می‌بینیم که توسط دوربین ناوکم گرفته شده و نرم‌افزارِ AEGIS با بررسی آن یک هدف را برگزیده که با نقطه‌ی زرد نشان داده شده.  چارچوب سمت راست همین سنگ را نشان می‌دهد که دستگاه شمکم برای شلیک لیزر روی آن نشانه رفته.

این آزادی تازه‌ی کنجکاوی در شلیک بیشتر در زمان‌هایی کارایی خود را نشان می‌دهد که ارتباط بهرام با زمین قطع شده، یا زمان‌هایی که فضاپیماهای مدارگرد بهرام گرفتار برنامه‌ی دیگری هستند و نمی‌توانند پیام‌های زمین را به این خودرو برسانند. خوشبختانه هیچ انسانی روی سیاره‌ی سرخ نیست که نگران وجود یک روبات قاتل آزاد در آنجا باشیم.

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Mars - Curiosity - NASA - rover - Red Planet - ChemCam - laser - Earth - navigation camera - software - killer robot

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه