فضاپیمای روزتا به پایان زندگی نزدیک می‌شود

* فضاپیمای روزتای سازمان فضایی اروپا (ESA) پس از دو سال گردش به دور دنباله دار ۶۷پی، اکنون آماده است تا واپسین روزهای پیش از مرگش را در کنار این دنباله‌دار بگذراند. این فضاپیما به آرامی مدارش را پایین خواهد برد تا سرانجام در روز ۳۰ سپتامبر با سطح ۶۷پی برخورد کند.
دنباله‌دار ۶۷پی/چوریموف-گراسیمنکو اکنون دارد از خورشید دور و دورتر می‌شود و از همین رو سلول‌های خورشیدی‌اش هم روز به روز تابش کمتری از خورشید دریافت کرده و توان خود برای دادن انرژی به ابزارهای فضاپیما را از دست می‌دهند. برخی پیشنهاد داده بودند که فضاپیما به خواب زمستانی فرو برده شود، ولی پس از گذراندن ۱۲ سال در فضا، که دو سالش پیرامون یک دنباله‌دار خاکی بوده، روشن نیست که این فضاپیمای پیر را بتوان دوباره بیدار کرد یا نه [ماجرای دفعه‌ی پیش را بخوانید: * زیبای خفته از خواب فضایی برخاست و به خانه سلام کرد!].

ولی چندان هم نباید اندهگین باشیم. این فضاپیما در واپسین ساعت‌های زندگی‌اش نزدیک‌ترین نماها از سطح دنباله‌دار ۶۷پی و نیز دقیق‌ترین سنجش‌ها از آن را برای ما گردآوری کرده و خواهد فرستاد.

مت تیلور، دانشمند پروژه‌ی روزتا در بیانیه‌ای گفت: «ما در تلاشیم تا پیش از پایان یافتن توان خورشیدی فضاپیما، بیشترین میزان اطلاعات و تصاویر ممکن را از دنباله‌دار گرد آوریم.»«روز ۳۰ سپتامبر به عنوان آغاز پایان کار روزتا در نظر گرفته شده، ولی همچنین روزیست که دانشمندانِ ماموریت همه‌ی تمرکز خود را بر داده‌های علمی می‌گذارند [داده‌های مداری فضاپیما دیگر در آن روز اهمیتی نخواهد داشت- م]. هدف از پرتاب روزتا هم همین بوده و ما سال‌ها برای بررسی کامل داده‌های جالبش کار خواهیم داشت.»

روزتا در ماه اوت با یک رشته مانور دقیق برای واپسین گام ماموریتش آماده خواهد شد؛ این مانورها فضاپیما را به آرامی وارد مسیر پایان‌اش خواهد کرد. روند نزدیک شدن فضاپیما به دنباله‌دار باید کُند باشد زیرا هر چه نزدیک‌تر شود، تاثیر گرانش ناهموار دنباله‌دار هم بیشتر می‌شود.

تغییر مسیر پایانی ۱۲ ساعت پیش از برخورد و زمانی که روزتا به فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری دنباله‌دار می‌رسد انجام خواهد شد. از چند روز پیش از آن فرمان‌های پایانی به فضاپیما فرستاده شده و به فضاپیما دستور داده می‌شود که در زمان برخورد، همه‌ی دستگاه‌هایش را خاموش کند.

سرعت برخورد روزتا ۱.۸ کیلومتر بر ساعت خواهد بود که به نسبت آرام است، ولی باز هم روشن نیست که چیزی از فضاپیما در اثر برخورد سالم خواهد ماند یا نه.

پاتریک مارتین، مدیر ماموریت روزتا در ESA می‌گوید: «گرچه ما همه‌ی تلاشمان برای سالم ماندن فضاپیما تا آن زمان را انجام خواهید داد، ولی تجربه‌ی تقریبا دو ساله‌ از کار در کنار دنباله‌دار به ما می‌گوید که شاید همه چیز بر پایه‌ی برنامه پیش نرود، و مانند همیشه، باید برای هر رویداد نامنتظره‌ای آماده بود.»«این واپسین چالش برای گروه ما و برای فضاپیما، و یک راه مناسب برای پایان دادن ماموریت باورنکردنی و پیروز روزتا خواهد بود.»

این آغاز پایان روزتاست، ولی داده‌های باورنکردنی بیشتری در راهست.
در این نقشه‌ی برهمکنشی می‌توانید روزتا را در مدارش دنبال کنید. روی این پیوند بکلیکید تا نقشه‌ی برهمکنشی باز شود. روی پیوند "Where Is Rosetta Today" در پایین صفحه بزنید تا جایگاه کنونی فضاپیما را ببینید. به کمک چرخ ماوس می‌توانید میدان دید صفحه را بازتر کنید.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko - ESA - Rosetta spacecraft - comet - Sun - hibernation - 67P - solar power - Matt Taylor - Rosetta - trajectory - Patrick Martin

منبع: iflscience

4 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود
حیف، صد حیف
کاشکی حداقل فیلی آسیب نمی دید
دلم برای دوتاشون تنگ میشه...
:(

Davood Ramezani

غصه ی بزرگ ترم اینه که اگه از سال بعد دیگه عکس های جدید از سامانه ی کیوان نبینیم چه کنم؟
آخه کاسینی سال بعد دیگه نیست....

یک ستاره در هفت آسمان

ناراحت نباشید جناب رمضانی. روزتا با کاهش مدارش و تا آخرین لحظه ی زندگیش پیش از برخورد به دنباله دار، به گرفتن عکس هایی که روز به روز باکیفیت تر خواهند شد ادامه میده.
در واقع روزتا بر خلاف فیله مرگ بیهوده ای نخواهد داشت

یک ستاره در هفت آسمان

درباره ی کاسینی هم نگران نباشید. فکر نمی کنم ناسا کیوان رو راحت بذاره و باز هم براش مهمان خواهد فرستاد
:))

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه