نگاه هابل به ستاره‌ای که مدت‌هاست مرده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر- بسیار بزرگ‌تر (۵ مگابایت)
تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل پسمانده‌های یک ستاره که دیرزمانیست مرده را به تصویر کشیده. این رشته‌های پُر چین و شکن از گاز یونیده -به نام DEM L316A- با فاصله‌ای نزدیک به ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین، درون نزدیک‌ترین همسایه‌ی کهکشان راه شیری جای دارند: ابر بزرگ ماژلان (LMC).

انفجاری که DEM L316A را پدید آورد نمونه‌ای از یک رده‌ی پرانرژی و درخشان از ابرنواخترها بود که به نام ابرنواخترهای گونه‌ی Ia شناخته می‌شوند. به باور دانشمندان، چنین ابرنواخترهایی زمانی روی می‌دهند که یک کوتوله ی سفیدِ هم‌اندازه ی زمین آنقدر مواد از همدمش بگیرد که جرم هسته‌اش از آستانه‌ی همجوشی هسته‌ای بگذرد. در نتیجه مقدار هنگفتی انرژی به شکل یک انفجار خشن و درخشان گرماهسته‌ای آزاد می‌شود که لایه‎های بیرونی ستاره را با سرعت‌هایی سرسام‌آور به فضا می‌پاشد. این گازهای پخش شده با پیشروی در مواد میان‌ستاره‌ای آنها را گرم کرده و باعث یونش و برافزوختگی آنها می‌شوند. نمونه‌ای از این برافروختگی و پرتوافکنی همین چیزیست که تلسکوپ هابل با دوربین میدان گسترده‌ی شماره ۳ی خود به تصویر کشیده و اینجا می‌بینید.

ابر بزرگ ماژلان یا LMC که مانند یک ماهواره‌ به گرد کهکشان راه شیری می‌چرخد، چهارمین عضو بزرگ از گروه محلی کهکشان‌هاست. DEM L316A تنها پَسمان ابرنواختر در LMC نیست: تلسکوپ هابل در سال ۲۰۱۰ پسمان SNR 0509 و در سال ۲۰۱۳ هم پسمان SNR 0519 را در آن به تصویر کشیده بود.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - star - ionized - DEM L316A - Milky Way - Large Magellanic Cloud - LMC - Type Ia - supernova - white dwarf - interstellar material - Wide Field Camera 3 - satellite galaxy - Local Group - supernova remnant - SNR 0509 - SNR 0519

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه