سه تکه‌ای به پهنای ماه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۷ مگابایت)

سحابی زیبای سه‌تکه نمادی کیهانی از تضادهاست. این سحابی که به نام ام۲۰ نیز شناخته می‌شود، ۵۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکیِ پر از سحابی کمان دیده می‌شود.
این سحابی که یک منطقه‌ی ستاره‌زایی در صفحه‌ی کهکشان راه شیری است، سه گونه‌ی متفاوت از سحابی‌ها را در بر دارد: سحابی‌های گسیلشی (نشری) سرخ‌فام که از نور اتم‌های [برانگیخته‌ی] هیدروژن می‌درخشند، سحابی‌های بازتابی آبی‌فام که در اثر بازتاب نور ستارگان توسط گرد و غبار پدید آمده‌اند، و سحابی‌های تاریک- توده‌های فشرده‌ی غبار که در برابر نور پس‌زمینه به حالت ضدنور و تیره دیده می‌شوند.
ولی بخش گسیلشی ام۲۰ با رگه‌های تیره‌ای از غبار تقریبا به سه تکه بخش شده و به همین دلیل نام "سه‌تکه" را رویش گذاشته‌اند.
در پایین، سمت چپ سحابی گسیلشی، ستون‌ها و فواره‌هایی که دستاورد ستارگان نوزادند وجود دارد که تلسکوپ فضایی هابل در عکس‌های نمای نزدیکش آنها را به خوبی آشکار کرده.
سحابی سه‌تکه نزدیک به ۴۰ سال نوری پهنا دارد. این سحابی کم‌نورتر از آنست که بدون ابزار دیده شود هر چند که گستره‌ای به اندازه‌ی فرص ماه را در آسمان زمین می‌پوشاند [تصویر دوم را ببینید].

-------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Trifid Nebula - M20 - nebula - constellation Sagittarius - star - galaxy - emission nebula - hydrogen - atom - reflection nebula - dark nebula - silhouette - Hubble Space Telescope - unaided eye - Moon in planet - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه