ابرهای شب‌تاب در نیمه‌شب قطبی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز نیمه‌شب تابستانی کشور سوئد موج‌هایی از ابرهای درخشان شب‌تاب را می‌بینیم که از نور خورشید روشن شده‌اند و انگار دارند موج‌های رود زیر پایشان را تقلید می‌کنند.
این جلوه‌های ترانَما (شفاف) که اغلب در عرض‌های جغرافیایی بالا و در ماه‌های تابستان پدیدار می‌شوند، به نام ابرهای میانکره‌ای قطبی (polar mesospheric) هم شناخته می شوند.
فرآیند شکل‌گیری ابرهای فصلی شب‌تاب بدین‌گونه است: بخار آبی که به لایه‌ی سرد میانکره‌ی جو رانده شده، به گِرد ذرات ریزِ غباری که از دود شهاب‌ها (پسمانده‌های شهاب‌های فروپاشیده) یا خاکستر آتشفشان‌ها در آنجا به جا مانده چگالیده می‌شود و این ابرها را می‌سازد. [در این زمینه بیشتر بخوانید: * راز «ابرهای شب تاب» گشوده شد]
این ابرهای یخی در فرازای ۸۰ کیلومتری سطح، جایی که بنا به تعریف، لبه‌ی فضا خوانده می‌شود، در عمل نور خورشید را که خودش زیر افق است باز می‌تابانند ، مانند همین چیزی که در روز ۱۶ ژوییه در آسمان پارک ملی فارنبوفیاردنس سوئد دیده شده.


--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
noctilucent cloud - night shining cloud - latitude - polar mesospheric cloud - meteor - volcanic ash - mesosphere - reflect - Sun - Sweden - Färnebofjärdens National Park

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه