فردا شنبه، فضاپیمای جونو نخستین دیدار علمی نزدیک را با مشتری انجام خواهد داد

روز شنبه، ۲۷ اوت ۲۰۱۶ ساعت ۱۲:۵۱ به وقت جهانی، فضاپیمای جونوی ناسا برای نخستین بار در ماموریت اصلی‌اش از نزدیک‌ترین فاصله‌ی قله‌ی ابرهای مشتری خواهد گذشت. در آن لحظه، فاصله‌ی جونو از ابرهای پر پیچ و تاب مشتری تنها۴۲۰۰ کیلومتر و سرعت آن نسبت به این سیاره ۲۰۸۰۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.
این دو نما از مشتری در روز ۲۳ اوت، توسط جونو و از فاصله‌ی ۴.۴ میلیون کیلومتری غول گازی مشتری و هنگامی که داشت در نخستین دور از مدار ۵۳.۵ روزه‌اش به آن نزدیک می‌شد گرفته شده. نمای سمت چپ در نورهای دیدنی (مریی) سرخ، سبز و آبی گرفته شده و نمای سمت راست هم با فیلتر فروسرخ که فراوانی متان در جو این سیاره را نشان می‌دهد.
جونو تا پایان ماموریت برنامه‌ریزی شده‌اش که فوریه‌ی ۲۰۱۸ پایان می‌یابد ۳۵ بار دیگر از کنار مشتری خواهد گذشت. در گذر ۲۷ اوت، برای نخستین بار جونو همه‌ی دستگاه‌ها و ابزارهای علمی‌اش را روشن کرده و این غول گازی را بررسی خواهد کرد.

اسکات بولتون، پژوهشگر اصلی جونو از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در سن آنتونیو می‌گوید: «این نخستین بار پس از ورود به مدار مشتری در ۴ ژوییه است که به مشتری نزدیک می‌شویم. در آن زمان ما همه‌ی دستگاه‌های جونو را خاموش کردیم و همه‌ی تمرکزمان را روی روشن شدن پیشران فضاپیما گذاشتیم که باید آن را وارد مدار مشتری می‌کرد. از آن هنگام تاکنون ما چند بار سر تا پای جونو را بازرسی کرده‌ایم. هنوز هم آزمایش‌هایی باید انجام شود، ولی مطمئنیم که همه‌چیز به خوبی کار خواهد کرد، بنابراین برای گذرِ پیشِ رو چشم‌ها و گوش‌های جونو -ابزارهای علمی آن- همگی باز خواهند بود.»

بولتون می‌افزاید: «این نخستین فرصت ما برای اینست که پادشاه سامانه‌ی خورشیدی را واقعا از نزدیک ببینیم و پژوهش سازوکارهای آن را آغاز کنیم.»

دریافت داده‌های علمی به دست آمده از این گذر چند روز بیشتر طول نمی‌کشد [۱] ولی انتظار نمی‌رود بررسی آنها و به دست آمدن نخستین نتایج به این زودی انجام شود.

استیو لِوین، دانشمند پروژه‌ی جونو از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می‌گوید: «هیچ فضاپیمایی تاکنون به این نزدیکی به گرد مشتری نچرخیده یا به این شیوه از روی قطب‌های آن نگذشته. این نخستین بار است و بی‌شک ما را شگفت‌زده خواهد کرد. باید از زمان بهره ببریم تا مطمئن شویم که نتیجه‌گیری‌هایمان درست خواهد بود.»

در زمان گذر نه تنها هر هشت ابزار علمی جونو کار خواهند کرد، بلکه دوربین نور دیدنی آن (جونوکم، JunoCam) نیز چند عکس نمای نزدیک برایمان خواهد گرفت. انتظار می‌رود در اواخر هفته‌ی آینده چند عکس از جو مشتری و نخستین عکس‌ها از قطب‌های شمال و جنوب آن منتشر شود.»

--------------------------------------------
یادداشت یک ستاره در هفت آسمان:
۱] تنها حدود ۴۸ دقیقه زمان می‌برد تا امواج از مشتری به زمین برسند، ولی گویا داده‌های جونو یکجا فرستاده نمی‌شوند، به همین دلیل دریافت همه‌ی آنها چند روز به درازا می‌کشد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Juno - Jupiter - planet - Scott Bolton - Southwest Research Institute - San Antonio - solar system - Earth - Steve Levin - Jet Propulsion Laboratory - Pasadena - California - visible light - JunoCam - Jovian - pole - gas giant

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه