کوتوله‌ای در دل سیاهگوش

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۶.۵ مگابایت)
کهکشانی که در این تصویر می‌بینید NGC ۲۳۳۷ نام دارد و با فاصله‌ی ۲۵ میلیون سال نوری از زمین در راستای صورت فلکی سیاهگوش دیده می‌شود. NGC ۲۳۳۷ یک کهکشان نامنظم است، یعنی هیچ ساختار نمایان و منظمی در آن دیده نمی‌شود. یک چهارم همه‌ی کهکشان‌های کیهان از همین دسته‌اند. NGC ۲۳۳۷ در سال ۱۸۷۷ توسط ستاره‌شناس فرانسوی ادوارد استفان یافته شد. گفتنی است وی در همان سال گروه کهکشانی "پنج‌گانه‌ی استفان" را هم کشف کرد.

اگرچه کهکشان‌های نامنظم در رقابت با همتایان متقارن‌ترشان، یعنی مارپیچی‌ها و بیضیگون‌ها نمی‌توانند عنوان ملکه‌ی زیبایی را به دست آورند، ولی از چشم اخترشناسان اجرامی بسیار باارزشند. احتمال می‌رود برخی از کهکشان‌های نامنظم روزگاری یکی از اعضای منظم "دنباله‌ی هابل" بوده‌اند ولی در پی رویارویی با یک همدم کیهانی، دچار پیچش و تغییر شکل شده و به این روز افتاده‌ باشند. به همین دلیل کهکشان‌های نامنظم برای اخترشناسان فرصتی باارزش برای بیشتر آموختن درباره‌ی فرگشت و برهم‌کنش کهکشان‌ها فراهم می‌کنند.

با وجود این که برهم‌کنش‌های گرانشی میان کهکشان‌ها پیکره‌ی آنها را به هم می‌ریزد، ولی می‌تواند فعالیت‌های ستاره‌زایی را نیز در آنها به راه بیاندازد. نقطه‌ها و لکه‌های آبی پراکنده درون NGC ۲۳۳۷ هم می‌تواند گواه همین باشد. این لکه‌ها و نقطه‌های آبی‌فام نشانگر وجود ستارگان داغ و نوپا هستند.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
galaxy - NGC 2337 - constellation of Lynx - irregular galaxy - galaxy - Édouard Stephan - galactic group - Stephan’s Quintet - spiral - elliptical - Hubble sequence - gravitational interaction - star formation - star

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه