دریاچه پاول از مدار زمین

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دوربین کنترل از راه دورِ "EarthKAM" در ایستگاه فضایی بین‌المللی، این عکس را روز ۱۴ ژوییه‌ی ۲۰۱۶، هنگامی که ایستگاه داشت از فراز دریاچه‌ی پاول و مرز ایالت‌های یوتا و آریزونا می‌گذشت گرفت. دریاچه‌ی پاول که در مسیر رود کلرادو جای دارد (تصویر دوم را ببینید)، دومین مخزن ساختگی (مصنوعی) بزرگ در کشور آمریکاست.

برنامه‌ی EarthKAM به دانش‌آموزان امکان می‌دهد از هر یک از ساختارهای روی زمین که خواستند عکس بگیرند. این کار هنگامی که ایستگاه از روی ساختار مورد درخواست می‌گذرد، به کمک یک دوربین ویژه انجام می‌شود. سپس عکس‌ها در اینترنت و با دسترسی آزاد برای مردم و دانشجویان سراسر جهان منتشر می‌گردد.

برنامه‌ی EarthKAM تنها برنامه‌ایست که به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد که یک دستگاه در فضاپیمایی که به گرد زمین می‌چرخد را کنترل کنند و بدین شیوه به آنها درباره‌ی دانش محیط زیست، جغرافی و ارتباطات فضایی آموزش می‌دهد. این پروژه که در سال ۱۹۹۵ توسط دکتر سالی راید، نخستین بانوی فضانورد آمریکایی بنیان گذاشته شد، در آغاز به نام کیدسَت (KidSat) شناخته می‌شد. در پروژه‌ی KidSat، دوربین روی شاتل فضایی نصب شده بود و در ۵ ماموریت آن را همراهی کرد، تا این که سرانجام در سال ۲۰۰۱ به ایستگاه فضایی تحویل داده شد.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sally Ride - EarthKAM - International Space Station - Lake Powell - Utah - Arizona - Colorado River - reservoir - United States - Earth - KidSat - space shuttle -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه