توده‌ای از هزاران ستاره که یک جا گرد آمده‌اند

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر: ۶.۷ مگابایت
این توده‌ی فشرده‌ی ستارگان که با فاصله‌ی حدود ۲۲۰۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی مگس جنوبی جای دارد، یک خوشه‌ی ستاره‌ای کروی به نام NGC ۴۸۳۳ است. عکسی که اینجا می‌بینید توسط تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل گرفته شده و این گروه خیره‌کننده از ستارگان را با شکوه و جلال تمام نشان می‌دهد.

بیش از ۱۵۰ خوشه‌ی کروی در کهکشان راه شیری شناخته شده که خوشه‌ی NGC ۴۸۳۳ هم یکی از آنهاست. گمان می‌رود این خوشه‌ها در بر دارنده‌ی برخی از کهنسال‌ترین ستارگان کهکشانند. بررسی این خوشه‌های باستانی کیهان می‌تواند به اخترشناسان کمک کننند تا به چگونگی پیدایش و رشد کهکشان‌ آنها پی برده و به برآوردی از سن آن دست بیابند.

خوشه‌های کروی از صدها تا هزاران ستاره که در منطقه‌ی کوچکی از فضا گرد هم آمده‌ تشکیل شده‌‌اند و به همین دلیل پدیدآورنده‌ی برخی از خیره‌کننده‌ترین نماهای کیهانند. تلسکوپ هابل از آغاز کارش در مدار زمین تاکنون بسیاری از این خوشه‌ها که هر یک زیباتر از دیگری بوده‌اند را به تصویر کشیده.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
constellation of Musca - The Fly - star - globular cluster - NGC 4833 - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Milky Way Galaxy

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه