تازه‌ترین نمای ۳۶۰ درجه از سیاره سرخ

* تخت‌تپه‌ها و تختال‌های فرسایش یافته‌ای که ما را به یاد جنوب باختر کشور آمریکا می‌اندازند، بخشی از افق تازه‌ترین سراسرنمای رنگی ۳۶۰ درجه‌ای را در بر گرفته‌اند که خودروی کنجکاوی ناسا از سیاره‌ی بهرام (مریخ) فرستاده.

این خودرو در روز ۵ اوت ۲۰۱۶، چهار سال پس از فرودش بر سطح دهانه‌ی گیل، به کمک دوربین روی دکل خود (ماستکم، Mastcam) ده‌ها عکس از این چشم‌انداز گرفت.

 به کمک ماوس یا دستگاه گوشی خود این سراسرنمای (پانورامای) بهرام را بچرخانید و همه جایش را ببینید.

تختال‌های موری [یا ماری] در مسیر برنامه‌ریزی شده‌ی کنجکاوی جای دارند و دانشمندان حدود ۳ سال پیش، آنها را به یاد دانشمند سیاره‌ای بنیاد فناوری کالیفرنیا، بروس موری (۲۰۱۳-۱۹۳۱)، مدیر پیشین آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در پاسادنای کالیفرنیا به این نام خواندند.. JPL مدیریت پروژه‌ی کنجکاوی را برای ناسا بر عهده دارد.

این تختال‌ها و تخت‌تپه‌ها با کلاهک‌هایی سنگی پوشیده شده‌اند که در برابر فرسایش باد پایداریِ به نسبت بیشتری دارند، در نتیجه بخش‌های از لایه‌ی سست‌تری زیر آنهاست را از فرسایش باد محافظت کرده‌اند.
این سراسرنمای ۳۶۰ درجه در روز ۵ اوت ۲۰۱۶، به کمک دوربین ماستکم خودروی کنجکاوی ناسا که در راه نزدیک شدن به "تختال‌های موری" در پایه‌ی کوه شارپ بود گرفته شد. تخت‌تپه‌ی تیره رنگ، با رویه‌ی تختی که سمت چپ بازوی خودرو دیده می‌شود حدود ۵۰ پا بلندی دارد و پهنای بخش بالاییش به ۲۰۰ پا می‌رسد. تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۲.۹ مگابایت)
کنجکاوی در اوایل ماموریتش روی سیاره‌ی سرخ با یافتن و بررسی یک محیط زیست‌پذیر باستانی، وظیفه‌ی اصلی خود را انجام داد. این خودرو در ادامه‌ی ماموریت با بالا رفتن از پایه‌ی کوه شارپ، لایه‌های آن که رو به بالا جوان‌تر می‌شدند را یکی پس از دیگری بررسی کرد. هدف اصلی دانشمندان از این بخش ماموریت این بود که بدانند شرایط محیطی دریاچه‌ی پرآبِ درون دهانه‌ی گیل، که چند میلیارد سال پیش مناسب زندگی میکروبی بوده (البته اگر زندگی روی بهرام وجود می‌داشته)، چگونه به شرایط خشک و خشن امروز که چندان پشتیبان زندگی نیست تبدیل شد. بررسی و دیدبانی محیط امروزین بهرام هم بخشی از این ماموریت است.
نمای سه بعدی از دوربین دکل خودروی کنجکاوی ناسا (ماستکم، Mastcam). این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
mesa - butte - U.S. Southwest - panorama - NASA - Curiosity Mars rover - Mast Camera - Mastcam - Gale Crater - Murray Buttes - Mount Sharp - Caltech - Bruce Murray - Jet Propulsion Laboratory - Pasadena - California - JPL - wind erosion - microbe - Red Planet - mouse - Stereo

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه