پانورامایی از سطح ماه و فضانوردان آپولو ۱۵

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز ۳۱ ژوییه‌ی ۱۹۷۱، فضانوردان آپولو ۱۵، جیم ایروین و دیوید اسکات که بر روی ناحیه‌ی اَپناین-هدلی ماه فرود آمده بودند، نخستین خودروی ماه‌نورد را به کار گرفتند و با کمک آن این ناحیه را کاوش و بررسی کردند. این دو فضانورد نزدیک به سه روز را بر روی ماه سپری کردند و همزمان آلفرد وردن، دیگر سرنشین آپولو هم در مدارگرد آپولو بالای سرشان به گرد ماه می چرخید.
این تصویر سراسرنما (پانوراما) که از پیوند نماهای جداگانه درست شده، اسکات را نشان می‌دهد که دارد تخته سنگی روی کوه ۳.۵ کیلومتری هدلیِ دلتا (δ)، در سمت چپ خودروی خورشیدی چهارچرخه را بررسی می‌کند. ایروین داشت از چشم‌انداز عکس می‌گرفت و سایه‌اش رو به سمت راست خودرو افتاده.
این سراسرنما به سمت راست و در جهت تابش خورشید ادامه دارد. در انتهای سمت راست شیار هدلی را می‌بینیم که زیر تابش شدید و فیلتر نشده‌ی خورشید نمایانست.
این دو با خودرویشان روی هم رفته ۲۸ کیلومتر بر سطح ماه راندند. فضانوردان ماموریت آپولو ۱۵ حدود ۷۶ کیلوگرم از سنگ‌های ماه را به زمین آوردند.


--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Apollo 15 - astronaut - Jim Iwrin - Dave Scott - Lunar Roving Vehicle - Moon - Hadley-Apennine - Al Worden - panorama - Mons Hadley Delta - sun - Hadley Rille - planet - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه