یک پدیده کمیاب درخشان در آسمان چین

این تصویر در دو اندازه‌ی: بزرگ- بزرگ‌تر
اشتباه نکنید، این یک شهاب نیست.
عکاس این تصویر به همراه دیگران سرگرم رصد و تصویربرداری از بارش شهابی برساوشی امسال بود که ناگهان چیزی نامنتظره روی داد: یک فواره‌ی غول‌آسا (Gigantic jet) از ابری در آن نزدیکی به بالا جهید.
همه چیز در چشم بر هم زدنی رخ داد -کمتر از یک ثانیه- ولی با خوش‌شانسی توسط دوربینِ دیجیتالیِ از پیش آماده‌ی عکاس به تصویر کشیده شد.
فواره‌های غول‌آسا گونه‌ی کمیابی از آذرخشند که تنها در همین چند سال گذشته به طور رسمی شناخته شده‌اند. آنها تخلیه‌های الکتریکی آذرخش-مانند بسیار بزرگ و نیرومندی هستند که از قله‌ی یک ابر توفان‌زا رو به بالا جهیده و به یونکره‌ی جو که ۵۰ کیلومتر بالاتر است می‌رسند.
این تصویر رنگی باکیفیت که از نزدیک کوه شیکنگ کونگ در چین گرفته شده، شاید بهترین عکسی باشد که تاکنون از این رویداد شگفت‌انگیز ثبت شده است. گویا در همان زمان، عکاس دیگری از جایی دورتر نیز همین رویداد را به تصویر کشیده بود.
فواره‌های غول‌آسا به نظر می‌رسد از درون یک ابر توفان‌زای "کومه‌ای بارا" (کولونیمبوس) آغاز شده و رو به بالا، به سوی یونکره‌ی جو زمین گسترش می‌یابند. چیستیِ این فواره‌ها و ارتباطشان با دیگر پدیده‌های درخشان گذرا (Transient Luminous Events یا TLEs) مانند فواره‌های آبی و شبح‌های سرخ هنوز در دست پژوهش و بررسی است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
meteor - Perseid Meteor Shower - gigantic jet - Shikengkong mountain - China - cumulonimbus - thundercloud - Earth - ionosphere - Transient Luminous Events - TLEs - blue jets - red sprites

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه