خورشید یک دنباله‌دار دیگر را هم نابود کرد

این یک تصویر پویا (gif) به بزرگی ۶ مگابایت است. ویدیوی آن را در فیسبوک یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید.
رصدخانه‌ی فضایی خورشیدی و هورسپهری ناسا و ایسا (سوهو، SOHO) در روزهای ۳ و ۴ اوت ۲۰۱۶ بیننده‌ی دنباله‌دار درخشانی بود که با سرعتی نزدیک به ۲ میلیون کیلومتر بر ساعت به سوی خورشید شیرجه زد. دنباله‌دارها تکه‌های از خاک و یخند که در مداری بسیار کشیده به گرد خورشید می‌چرخند. مدار آنها به قدری بیضی است که دورترین نقطه‌ی آن (اوج) از مدار پلوتو هم بسیار دورتر است.

این دنباله‌دار که نخستین بار در ۱ اوت توسط سوهو دیده شد، عضو خانواده‌ی دنباله‌دارهای کروز است، گروهی از دنباله‌دارهای خورشیدخراش (مسیر خورشیدی) که مسیری همسان دارند و همگی از فروپاشی یک دنباله‌دار بزرگ در چندین سده پیش پدید آمده‌اند.

این دنباله‌دار به درون خورشید فرو نرفت بلکه از کنار آن گذشت- دستکم اگر از گرمای خورشید جان به در می‌برد می‌توانستیم بگوییم از کنارش گذشت، زیرا این دنباله‌دار هم مانند بیشتر خورشیدخراش‌ها در اثر گرما و گرانش شدید نزدیک خورشید از هم پاشید و بخار شد.

قرص سرخ‌رنگ مرکز تصویر بخشی از تلسکوپ است که برای پوشاندن قرص خورشید و تاج بسیار درخشانش، جهت بهتر دیدن اجرام نزدیک به آن به کار می‌رود. جایگاه خود قرص خورشید با دایره‌ی سفید نمایانده شده.

* با جستجوی برچسب "خورشیدخراش" یا به طور کلی جستجوی واژه‌ی "خورشیدخراش"، نوشته‌های جالب دیگری را هم درباره‌ی این گونه دنباله‌دارها بخوانید.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ESA - NASA - SOHO - Solar and Heliospheric Observatory - comet - sun - elliptical - Pluto - Kreutz family - sungrazing

منبع: nasa

2 دیدگاه شما:

Unknown

با سلام و وقت بخیر

مطالبتون بسیار پر محتوا و زیبا هستش

آیا امکان درج مطالب شما با ذکر منبع می دهید ؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما
بله، اگر با ذکر منبع باشه، مایه ی افتخار هم هست.
سپاسگزارم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه