نمای میدان گسترده از کهکشان "گل آفتابگردان"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
نزدیک مرکز این تصویر تلسکوپی گسترده‌میدان که پهنه‌ای حدود ۲ درجه یا چهار برابر قرص کامل ماه از آسمان را در راستای صورت فلکی تازی‌ها می‌پوشاند، کهکشان گل آفتابگردان را می‌بینید.
این جزیره‌ی شکوهمند کیهانی که نام رسمی‌تر آن ام۶۳ است پهنایی حدود ۱۰۰ هزار سال نوری دارد و از این نظر تقریبا همسان با کهکشان راه شیری است. بازوان مارپیچی آن که هسته‌ی درخشان و زردفامش را در میان گرفته‌اند، با نوارهایی از غبار کیهانی و پولک‌هایی از مناطق ستاره‌زایی آراسته شده‌اند.
ام۶۳ که یکی از اعضای برجسته‌ی یک گروه شناخته شده‌ی کهکشانی به نام گروه ام۵۱ است، ساختارهای کشیده و کم‌نوری دارد که از آن بیرون زده‌اند و احتمال می‌رود پسمانده‌های چند کهکشان ماهواره‌ای کوتوله باشند؛ گواهی بر این که کهکشان‌های بزرگ با خوردن کهکشان‌های کوچک‌تر رشد می‌کنند.
کهکشان گل آفتابگردان در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی می‌درخشد و گمان می‌رود در زمانی به نسبت نزدیک، یک دوره‌ی ستاره‌فشانی (ستاره‌زایی شدید) را پشت سر گذاشته باشد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sunflower Galaxy - full moon - constellation Canes Venatici - Messier 63 - island universe - Milky Way Galaxy - core - spiral arm - cosmic dust - galaxy group - M63 - dwarf satellite galaxy - electromagnetic spectrum - star formation

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه