نخستین گذر جونو از کنار مشتری با موفقیت انجام شد

این عکس در روز ۲۷ اوت، هنگامی که جونو داشت به مشتری نزدیک می‌شد و در فاصله‌ی ۷۰۳۰۰۰ کیلومتری آن بود گرفته شده. چنانچه دیده می‌شود، قطب شمال سیاره دارد وارد میدان دید فضاپیما می‌شود.
فضاپیمای جونوی ناسا با موفقیت نخستین عملیات گذر از کنار مشتری در نخستین دور از ۳۶ دور مدارش را انجام داد. این فضاپیما در ساعت ۱۳:۴۴ به وقت جهانی به نزدیک‌ترین فاصله‌ی این غول گازی رسید و از فاصله‌ی ۴۲۰۰ کیلومتری قله‌ی ابرهای پر پیچ و تاب آن گذشت. در آن زمان، سرعت جونو نسبت به سیاره ۲۰۸۰۰۰ کیلومتر بر ساعت بود. این گذر نزدیک‌ترین گذر جونو به مشتری در ماموریت اصلی برنامه‌ریزی شده‌اش خواهد بود.


ریک نیباکن، مدیر پروژه‌ی جونو در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می‌گوید: «نخستین دوری‌سنجی‌هایی که پس از گذر انجام داده‌ایم نشان می‌دهند که همه‌چیز خوب و روی برنامه پیش رفته و جونو دارد پرتوان و قبراق به پیش می‌رود.»

جونو تا پایان ماموریت برنامه‌ریزی شده‌اش که فوریه‌ی ۲۰۱۸ پایان می‌یابد ۳۵ گذر دیگر انجام خواهد داد، یعنی ۳۵ بار دیگر از کنار مشتری خواهد گذشت. گذر ۲۷ اوت نخستین بار بود که جونو در ماموریتش همه‌ی ابزارهای علمی خود را به کار انداخت و به کمک آنها این سیاره‌ی غول‌پیکر را از نزدیک تماشا کرد.

اسکات بولتون، پژوهشگر اصلی جونو از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در سن آنتونیو می‌گوید: «همین اکنون که داریم گفتگو می‌کنیم در حال دریافت نخستین داده‌های فریبنده‌ی این فضاپیما نیز هستیم. برای دریافت همه‌ی داده‌های علمی که به هنگام گذر جونو گردآوری شده نیاز به چند روز زمان داریم؛ از آن هم بیشتر برای تفسیر و بررسی داده‌ها و آنچه مشتری و جونو تلاش دارند به ما بگویند نیاز است.»

یافته‌ها و داده‌های دستگاه‌های علمی جونو در آینده منتشر خواهند شد ولی انتظار می‌رود شماری از عکس‌هایی که دوربین نور دیدنی فضاپاما (جونوکم) گرفته در همین یکی دو هفته در دسترس همگان قرار بگیرند. پُروضوح‌ترین تصاویری که تاکنون از جو مشتری گرفته شده، و همچنین نخستین نما از قطب‌های شمال و جنوب این سیاره از جمله‌ی این عکس‌ها خواهند بود.

بولتون می‌گوید: «ما در مداری هستیم که هیچ کس پیش از این واردش نشده بوده، و این عکس‌ها دیدگاهی کاملا نو از این دنیای غول‌پیکر گازی به ما می‌دهد.»

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Juno - Jupiter - orbital flyby - gas giant - planet - telemetry - Rick Nybakken - Jet Propulsion Laboratory - Pasadena - California - Scott Bolton - Southwest Research Institute - San Antonio - visible light - JunoCam - pole -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه