صحنه‌ای از دور نیمه نهایی جام حذفی کهکشان‌ها

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
آیا نبرد این دو کهکشان برنده‌ای هم خواهد داشت؟
این جفت کهکشان مارپیچیِ برخوردی با عنوان NGC ۷۳۱۸، در نبردی به سر می‌برند که می‌توان آن را دور نیمه نهایی جام حذفی کهکشان‌ها دانست. این تصویر از نماهایی درست شده که تلسکوپ فضایی هابل از NGC ۷۳۱۸ گرفته است.
در برخورد دو کهکشان چیزهای بسیاری می‌تواند روی دهد از جمله اعوجاج و به هم ریختگی گرانشی، چگالش‌های گازی و آغاز دوره‌ی تازه‌ای از زایش ستارگان، و سرانجام یکی شدن دو کهکشان.
از آنجایی که این دو کهکشان عضو یک گروه پنج تایی از کهکشان‌های برخوردی به نام "پنج‌گانه‌ی استفان" هستند، دور پایانی این جام به احتمال بسیار چند میلیارد سال دیگر آغاز شده و دستاورد آن هم ستارگان پراکنده‌ی بسیار و یک کهکشان یگانه‌ی بزرگ خواهد بود. بعید است در کهکشانی که از این مبارزه به جا خواهد ماند بتوان هیچ یک از کهکشان‌های سازنده‌اش را شناسایی کرد.
پنج‌گانه‌ی استفان نخستین گروه کهکشانیِ شناخته شده بود. این گروه حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و آن را می‌توان با یک تلسکوپ معمولی در راستای صورت فلکی اسب بالدار مشاهده کرد.

پنج‌گانه‌ی استفان را اینجا ببینید: * گروه رقص پنج نفره 

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
semi-final - spiral galaxy - NGC 7318 - Hubble Space Telescope - star formation - Stephan's Quintet - galaxy group - constellation of the Winged Horse - Pegasus

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

بابک

مرد جوانی عاشق یکی از ستاره ها در هفت آسمان بود،بازوانش را در کناره های دریا به طرف آسمان دراز می کرد و او را پرستش می نمود.او نمی دانست یاخیال می کردمی داند که یک آدم نمی تواند ستاره ایی رادر آغوش کشد،او گمان می کرد که سرنوشت او دوست داشتن ستاره است بدون امیدواری.ناگهان از شدت دردوهجران خیزی برداشت و خود را در هوا به پای ستاره پرتاب کرد اما در در این لحظه باز اندیشید که این امر محال است و در کنار دریا بر سنگها سرنگون و متلاشی گشت .(بخشی از کتاب دمیان اثر هرمان هسه)

عشق ما به دانش برای یافتن حقیقت جهان همراه امیدواری است و می دانیم که سرانجام به ستاره ی دانایی می رسیم.V

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه