یک شب برساوشی‌ در دره یوسمیتی

این تصویر در دو اندازه‌ی: بزرگ- بسیار بزرگ (۲.۴ مگابایت)
بارش شهابی برساوشی سال ۲۰۱۶ در روزهای ۱۱/۱۲ اوت اجرای زیبایی داشت.
در این تصویر که از همگذاری ۲۵ عکس جداگانه درست شده، این رویداد آسمانی به یادماندنی را از چشم‌اندازی رو به دره‌ی یوسِمیتی می‌بینیم. این عکس‌ها از میان عکس‌های پی در پی که در سرتاسر یک شب گرفته شده بودند برگزیده شده بودند.
هر عکس یک تک شهاب را در بر داشت و همگی بر پس‌زمینه‌ای از ستارگان انداخته شدند. در این دستکاری دیجیتال، چرخش زمین در طول شب هم حساب شده بود و در نتیجه رد رنگارنگ همه‌ی شهاب‌ها در تصویر درست به نقطه‌ی کانونی بارش در صورت فلکی برساوش می‌رسد.
دیواره‌ی باختری صخره‌ی "اِل کاپیتان" از پرتوی رو به خاموشیِ غروب روشن است [مربوط به آغاز تصویربرداری-م]. درست پیش از طلوع آفتاب، نوار کم‌سوی نور برجگاهی (منطقه‌البروجی) که به نام صبح کاذب هم شناخته می‌شود در خاور آسمان، سمت چپ "هَف دوم" (نیم‌گنبد)، در افق دره پدیدار می‌شود [مربوط به پایان تصویربرداری-م]. نور چراغ خودروها هم جاده‌ی میان دره را روشن کرده.
گفتن ندارد که در آن شب برساوشی، آسمان زیبایی‌های همیشگی خود را نیز داشت، از جمله کهکشان راه شیری و خوشه‌ی ستاره‌ای پروین.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Perseid meteor shower - Yosemite Valley - planet - Earth - meteor - star - Earth's rotation - shower's radiant - constellation Perseus - alpenglow - El Capitan - zodiacal light - false dawn - Half Dome - Milky Way - Pleiades star cluster

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه