ترکش‌های انفجار یک ستاره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
هزاران سال پیش، ستاره‌ای در فاصله‌ی ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین منفجر شد و مواد پیکرش به فضا پرتاب شد. پیامدهای این انفجار پرانرژی را می‌توانید در این تصویر خیره‌کننده که به کمک دوربین میدان گسترده‌ی شماره ۳ی تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده ببینید.

ستاره‌ی منفجر شده یک کوتوله‌ی سفید در ابر بزرگ ماژلان بود، یکی از نزدیک‌ترین کهکشان‌های همسایه‌ی راه شیری. پیش‌بینی می‌شود حدود ۹۷ درصد از ستارگان درون کهکشان راه شیری که جرمی میان یک دهم و هشت برابر جرم خورشید دارند در پایان عمر به کوتوله‌ی سفید تبدیل شوند. خود کوتوله‌های سفید هم می‌توانند سرنوشت‌های گوناگونی داشته باشند که یکی از آنها انفجار ابرنواختری است، یکی از درخشان‌ترین رویدادهایی که تاکنون در پهنه‌ی کیهان دیده شده.

اگر یک کوتوله‌ی سفید عضو یک سامانه‌ی دو-ستاره‌ای باشد، می‌تواند مواد پیکره‌ی همدم نزدیکش را به سوی خود بکشد. هنگامی که مواد فروکشیده شده بیش از حد باشد و بزرگی کوتوله‌ی سفید تقریبا به حدود یک و نیم برابر خورشید برسد، ناپایدار می‌شود و یک ابرنواختر گونه‌ی Ia را به پا می‌کند.

این همان چیزی بود که برای ستاره‌ای که این پَسمان ابرنواختر به نام DEM L71 را به جا گذاشت روی داد. DEM L71 زمانی پدید آمد که یک کوتوله‌ی سفید به پایان زندگی رسید و با از هم پاشیدن، ابری فَراداغ از آوارها را به فضا پرتاب کرد. این ترکش‌ها با برخورد به گازهای میان‌ستاره‌ای کم کم پراکنده شده و رشته‌های برافروخته‌ی جدا از همی که اینجا می‌بینید را پدید آوردند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Wide Field Camera 3 - star - white dwarf - Large Magellanic Cloud - galaxy - Milky Way - sun - supernova - binary star system - Type Ia supernova - supernova remnant - DEM L71 - interstellar gas

منبع: nasa

1 دیدگاه شما:

ناشناس

پسرم گالوله مواظب باش که این ترکشها به کله ات اصابت ننماید . ما تو را برای اسمان شناسی و گفتن این جفنگیات لازم داریم . دوست داری ببرمت پیش علم الهدی تا بیشتر بیاموزی؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه