سازندهای سنگی شگفت‌انگیز در سیاره بهرام

یک برونزَد ورقه‌ای با لایه‌های سنگی نازک. کنجکاوی در ۹ سپتامبر ۲۰۱۶ به این برونزد نزدیک شد. تصویر بزرگ‌تر
در عکس‌های رنگی تازه‌ای که از خودروی کنجکاوی ناسا دریافت شده، ساختارهای لایه‌لایه‌ی به جامانده از روزگار گذشته‌ی سیاره‌ی بهرام (به عربی: مریخ) با جزییاتی خیره‌کننده‌ دیده می‌شوند. کنجکاوی اکنون سرگرم بررسی منطقه‌ی "تختال‌های موری" در پایین کوه شارپ است. این عکس‌های تازه بی‌گمان می‌توانند رقیب عکس‌هایی باشند که از پارک‌های ملی کشور آمریکا گرفته می‌شود.

در دوردست این تصویر، لبه‌ی دهانه‌ی گیل در میان لایه‌ی ریزگرد هوا
دیده می‌شود. در پیش‌زمینه هم بخشی از دامنه‌ی کوه شارپ را می‌بینیم.
کنجکاوی این عکس‌ها را در روز ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ و به کمک دوربین روی دکل خود (ماستکم، Mastcam) گرفت. گروه دانشمندان برنامه دارند که در آینده‌ی نزدیک، با پیوند عکس‌های پرشماری که کنجکاوی از این منطقه گرفته، چندین تصویر موزاییکی بزرگ و رنگی درست کنند.

دانشمند پروژه‌ی کنجکاوی، آشوین واساوادا از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می‌گوید: «گروه علمی کنجکاوی از ورود به این مسیر که مانند پای گذشتن به بیابان‌های آمریکا آن هم در جنوب خاوری بهرامست هیجان‌زده‌اند.»

این تختال‌ها (buttes) و تخت‌تپه‌ها (mesas) روی سطح سیاره‌ی بهرام ماسه‌سنگ‌های باستانی فرسایش یافته‌ هستند؛ خود این ماسه‌‎سنگ‌ها هم ته‌نشست‌هایی بوده‌اند که توسط باد به آنجا آورده شده و در پای کوه شارپ انباشته شده‌اند.

واساوادا می‌گوید: «بررسی نزدیک این تختال‌ها به ما شناخت بهتری از تپه‌های شنی باستانی که پس از شکل‌گیری، زیر خاک دفن شدند، ساختار شیمیاییشان توسط آب سطحی دگرگون شد، از خاک بیرون زدند و سپس در اثر فرسایش این چشم‌اندازهای امروزی را پدیدآوردند به ما می‌دهد.»

این عکس خودروی کنجکاوی هم نمای نزدیکی از سنگ‌های لایه‌ای با
لایه‌های نازک را نشان می‌دهد که در گذشته‌ی دور، توسط ماسه‌هایی
که باد به اینجا آورده بوده پدید آمده‌اند. تصویر بزرگ‌تر
این عکس‌ها آخرین ایستگاه کنجکاوی در تختال‌های موری را به ما نشان می‌دهند. کنجکاوی که بیش از یک ماه در میان این تختال‌ها به سر می‌برد، در همین هفته از این ناحیه بیرون رفته و دارد با بالا رفتن از پایه‌ی آخرین تختال، رو به جنوب می‌رود. کنجکاوی در این ناحیه آخرین عملیات مته‌کاری خود را آغاز کرد (روز ۹ سپتامبر). پس از انجام این مته‌کاری، کنجکاوی راهش را به جنوب و بخش‌های بالاتر کوه شارپ ادامه خواهد داد و این سازندهای زیبا و فریبنده را پشت سر خواهد گذاشت.

کنجکاوی در سال ۲۰۱۲ نزدیک کوه شارپ فرود آمد. این خودرو با موفقیت توانست در دشت‌های نزدیک جایگاه فرودش نشانه‌های یک دریاچه‌ی خشک شده‌ی باستانی را بیابد که توانایی پشتیبانی از زندگی میکروبی را داشته [اگر اصولا در بهرام زندگی وجود داشته]. سپس در سال ۲۰۱۴ راهی کوه شارپ شد. لایه‌های سنگی که پایه‌ی کوه شارپ را ساخته‌اند از انباشت ته‌نشست‌ها درون دریاچه‌های باستانی در میلیاردها سال پیش پدید آمده‌اند.

کنجکاوی روی کوه شارپ در جستجوی یافتن پاسخ این پرسش است که شرایط زیست‌پذیر گذشته‌ی بهرام -که ماموریت‌های پیشین آن را نشان داده بودند- چگونه و چرا در گذر زمان تغییر کرده و به این شرایط خشک و خشن امروزی رسیده است.
در این عکس خودروی کنجکاوی یک برونزد دیدنی با لایه‌های ماسه‌سنگی در دامنه‌ی کوه شارپ را می‌بینیم که دانشمندان به آن لایه‌بندی چلیپایی (مورب) می‌گویند. تصویر بزرگ‌تر
--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه: 
Mars - NASA - Curiosity rover - Murray Buttes - Mount Sharp - U.S. National Parks - Mast Camera - Mastcam - Ashwin Vasavada - Jet Propulsion Laboratory - Pasadena - California - butte - mesa - sandstone - sand dune - formation - sediment - habitable - outcrop - Gale Crater - cross-bedding

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه