عدسی سیاره کیوان از سمت دیگر

در این تصویر بخشی از سمت شب سیاره‌ی کیوان را می‌بینیم. به نظر می‌رسد حلقه‌های سیاره‌ی کیوان هنگام رفتن به پشت لبه‌ی تیره‌ی سیاره، "خم" شده‌اند. دلیل این خمیدگی، شکست نور در لایه‌های بالایی جو کیوان است.

این پدیده مانند همان چیزیست که در یکی از نوشته‌های پیشین دیده بودید (اینجا: * حلقه‌های کیوان از پشت عدسی خود سیاره)، با این تفاوت که اینجا دیدگاه تصویر رو به سمت تاریک حلقه‌هاست ولی در آن عکس، دیدگاه رو به سمت روشن حلقه‌ها بود.

این اختلاف روشنایی تفاوت‌های چشمگیر دیگری را هم به دنبال داشته.

حلقه‌ی A در اینجا بسیار تیره‌تر است زیرا تکه‌های سازنده‌ی آن به نسبت بزرگند و به همین دلیل نور را بیشتر رو به خود خورشید (و نه به سمت دوربین‌های کاسینی) باز می‌تابانند. 

عکس پیشین:
حلقه‌های کیوان از پشت عدسی خود سیاره
حلقه‌ی باریک F (پایین) که در تصویر پیشین کم‌نور بود، اینجا از همه‌ی حلقه‌های دیگر روشن‌تر دیده می‌شود، زیرا بیشتر ذرات درون آن غبارهای میکروسکوپی هستند. چنین ذراتی تمایل دارند نوری که به آنها می‌تابد را رو به جلو (یعنی تقریبا در همان مسیر تابش) بپراکنند و این باعث می‌شود حتی زمانی که نور از پشت بر آنها تابیده نیز روشن دیده شوند. نمونه‌ی این پدیده، شیشه‌ی خاک‌آلود جلوی یک خودرو است که وقتی خورشید از رو به رو به آن می‌تابد، درخشان دیده شده و راننده را آزار می‌دهد.

دیدگاه این تصویر رو به سمت تاریک حلقه‌ها و حدود ۱۹ درجه زیر صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور سرخ و به کمک دوربین زاویه-باریک فضاپیمای کاسینی در روز ۲۴ ژوییه‌ی ۲۰۱۶ گرفته شده.

در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از کیوان حدود ۸۴۸۰۰۰ کیلومتر و زاویه‌ی خورشید-کیوان-فضاپیما (زاویه‌ی گام) هم برابر با ۱۶۹ درجه بود. هر پیکسل تصویر در اندازه‌ی اصلی هم‌ارز ۵ کیلومتر است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Saturn - rings - planet - A ring - reflect - sun - F ring - ring plane - Cassini spacecraft - narrow-angle camera - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه