پنجاه هزار کیلومتر بالاتر از سطح خورشید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چیزی که در این تصویر مانند هیولایی خشمگین بر لبه‌ی خورشید به نظر می‌رسد در واقع تنها یک زبانه‌ی غول‌آسا است، لایه‌ی تنکی از گاز که به کمک میدان مغناطیسی خورشید روی سطحش شناور شده. این عکس در آخر هفته‌ی گذشته از پشت یک تلسکوپ کوچک گرفته شد، سپس رنگش وارونه شده و با رنگ‌های نمایشی رنگ‌آمیزی شده.
خط‌های سمت راست فاصله از سطح خورشید (شیدسپهر یا فوتوسفر) را نشان می‌دهند که بر پایه‌ی آنها، بلندی این زبانه بیش از ۵۰ هزار کیلومتر است، و حتی سیاره‌ی ما با قطر ۱۲۷۰۰ کیلومتری‌اش هم در برابر آن کوچک به نظر می‌رسد.
پایین‌تر از این زبانه‌ی غول‌پیکر منطقه‌ی فعال ۱۲۵۸۵ را می‌بینیم. رشته‌های خورشیدی هم به رنگ روشن بر فراز فرشی از کمانک‌های خورشید (fibrils) شناور مانده‌اند.
رشته‌ها در حقیقت زبانه‌هایی هستند که [نه بر لبه‌ی خورشید، بلکه] در برابر سطح خورشید دیده می‌شوند. همچنین، کمانک‌ها هم در واقع سیخک‌هایی (spicules) هستند که در برابر قرص خورشید دیده می‌شوند.
با آغاز دوره‌ی کمینه‌ی چرخه‌ی ۱۱ ساله‌ی فعالیت‌های خورشید، رویدادهای پرانرژی از این دست هم کمتر رخ خواهد داد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Sun - prominence - magnetic field - false-colored - Earth - active region 12585 - fibril - fibrils - spicule - minimum - activity cycle

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام
این بابا چی میگه بر و بکس؟
http://javanehha.com/1395/07/02/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%A8%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%AE/
کشف موجود زنده شبیه مار روی کره مریخ

سازمان فضایی ناسا تصویری را منتشر کرده است که در آن نشان داده می‌شود یک خزنده شبیه مار بین دو قطعه سنگ روی سطح کره مریخ در حال حرکت است.
موجودات ناشناخته آسمانی همواره مورد توجه انسان قرار گرفته‌اند و پروژه‌های مختلف برای کشف و شناسایی آنها عملیاتی شده است. این بار سازمان فضایی ناسا موفق به کشف یک موجود ناشناخته فضایی شده است.
در آخرین تصاویر ویدیویی منتشر شده، سازمان فضایی ناسا موجودی شبیه به مار را که روی سنگ‌های سطح کره مریخ می‌خزید را شناسایی کرد و طولی نکشید که تصاویر آن به صورت عمومی منتشر شد.
در این تصاویر مشخص شد این خزنده فضایی بین دو تخته سنگ روی سطح مریخ در حال حرکت است و البته به درستی ماهیت این موجود مشخص نشده است.
مرکز توسعه علوم فضایی SecureTeam10 تصاویر ویدیویی مربوط به این خزنده مریخی را منتشر کرد و اعلام کرد این نخستین باری است که چنین موجود زنده‌ای در فضا مشاهده می‌شود.
گوینده مرکز SecureTeam10 که روی این ویدیو صحبت می‌کرد توضیح داد: «به نظر نم

یک ستاره در هفت آسمان

تا این لحظا هیچ سایت علمی معتبری این عکس و ویدیو رو منتشر نکرده و به احتمال بسیار ساختگی هست.

یک ستاره در هفت آسمان

یه زمانی هم شایعه شد کنجکاوی از یه موش عکس گرفته. این پستو ببینید:
http://1star-7skies.blogspot.com/2013/06/blog-post_6661.html

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه