گرداب و همدم گرداب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دسته‌ی ملاقه‌* در صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) را ادامه دهید تا به آخرین ستاره‌ی درخشان آن برسید. سپس کمی سر تلسکوپ را رو به جنوب و باختر بگردانید تا این زوج خیره‌کننده و شگفت‌انگیز از کهکشان‌های برخوردی وارد میدان دیدتان شود- زوجی که با هم، ۵۱مین ورودی در فهرست پرآوازه‌ی شارل مسیه بودند [ام۵۱].

کهکشان اصلی این گروه، همان کهکشان بزرگیست که با ساختار مارپیچی خوش‌ریختش خود را از روبرو به ما نشان می‌دهد. این کهکشان زیبا که NGC ۵۱۹۴ نام دارد، به نام "کهکشان گرداب" هم شناخته می‌شود. بازوان مارپیچی و رگه‌های غبار درون آنها با هم به گرد همدمش (کهکشان NGC ۵۱۹۵) و در برابر آن حلقه زده‌اند. مسیه در آغاز این کهکشان را یک "سحابی مارپیچی" شناسایی کرده بود.

این زوج حدود ۳۱ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند و با آن که برای یافتنشان از صورت فلکی خرس بزرگ راهنمایی می‌گیریم، به طور رسمی درون مرزهای زاویه‌ای صورت فلکی کوچک تازی‌ها (سگان شکاری) جای دارند.

در میدان ژرف این تصویر که اوایل امسال با نوردهی بلند گرفته شده، بیشترِ ساختارهای پیچیده و کم‌نورتری که در واقع کهکشان کوچک‌تر را در بر گرفته‌اند هم نمایان شده. هزاران لکه‌ی کم‌نوری که در پس‌زمینه‌ی این تصویر دیده می‌شوند هر یک کهکشان‌هایی در فاصله‌ی دورتر از ام۵۱ هستند.

-------------------------------------------
یادداشت:
*) این ملاقه از هفت ستاره تشکیل شده که با هم به نام "هفت برادران" هم شناخته می‌شوند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Whirlpool Galaxy - Big Dipper - star - interacting galaxies - Charles Messier - spiral nebula - NGC 5194 - spiral arm - dust lane - galaxy - NGC 5195 - constellation Canes Venatici - M51

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه