بازی نور و سایه در آسمان و زمین

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این تصویر زیبا که از پیوند رشته نماهای پشت سر هم با زمینه‌ی ثابت به دست آمده، زیبا ماه کامل چند شب پیش را می‌بینیم که در آسمانِ دژ سسیمبرا در جنوب لیسبون، پایتخت پرتغال بالا می‌آید. این ماه نزدیک‌ترین ماه کامل به برابران یا اعتدال پاییزی امسال در نیمکره‌ی شمالی بود؛ چنین ماهی به طور سنتی در فرهنگ باخترزمین به نام Harvest Moon (ماه خرمن، ماه درو، ماه برداشت محصول) شناخته می‌شود.
در آن شب، گوی طلایی رنگ ماه همچنان که بالا می‌آمد، از درون سایه‌ی بیرونی کمرنگ زمین هم گذشت و یک ماه‌گرفتگی نیمسایه‌ای رخ داد. این ماه‌گرفتگی در مقایسه با ماه‌گرفتگی‌های کامل ناچیز بود ولی همین نیمسایه هم توانست لبه‌ی بالایی ماه را تیره کند. با بالاتر رفتن ماه در آسمان شامگاهی پرتغال، این سایه هم کم کم ناپدید شد.
این نماهای پی در پیِ که در مدت ۲۵ دقیقه ثبت شده‌اند، تاثیر نور خورشید و سایه‌ی زمین بر روی ماه را به خوبی نمایان کرده‌اند، مانند اثر نور و سایه‌ها بر روی دیوارهای دژ.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Harvest Moon - Sesimbra Castle - Lisbon - telephoto - Moon - Earth - penumbral lunar eclipse - total lunar eclipse - penumbral shadow - Portugal - eclipse - earthshadow

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه