قطره اشکی در سیاره سرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۷ مگابایت)
در این تصویر بخشی از دره‌وار فراموشی (Lethe Vallis) روی سیاره‌ی بهرام را می‌بینیم، یک کانال برون‌ریز که گدازه‌ها هم در آن روان می‌شدند. این عکس در روز ۶ می ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۶ به وقت محلی بهرام توسط دوربین علمی تصویربرداری با وضوح بالای فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام ناسا (هایرایز، HiRISE) گرفته شده. در سال ۲۰۱۱ هم پژوهشی روی این منطقه انجام شده بود که به کشف یک الگوی تکراری از ساختارهای تلماسه-مانند در کانال انجامید و به عنوان تپه‌های رودخانه‌ای (یا موج‌نقش‌های جریانیِ غول‌پیکر) تعبیر شدند -تلماسه‌هایی که توسط آب روان پدید آمده‌اند.

این یکی از کم‌شمار جاهایی روی سیاره‌ی سرخ است که چنین زمین‌چهرهای تقریبا دست‌نخورده‌ای رویشان شناسایی شده. این کانال توسط جریان سیل‌های سهمگینی پدید آمده که جزیره‌ی اشک-مانندی که اینجا می‌بینید را پیرامون یک دهانه‌ی برخوردی پدید آورده‌اند. سر گِرد این جزیره رو به بالادست جریان است و دُم بلندش رو به پایین‌دست جریان.

هم جزیره و هم تلماسه‌های رودخانه‌ای توسط این سیل‌های سهمگین پدید آمدند و اندازه‌شان نشانگر تخلیه‌های غول‌آسایی است که برای پدید آوردنشان نیاز بوده. کناره‌های کانال هم جبهه‌ی پایانی یک جریان گدازه‌ی تازه‌تر را نشان می‌دهند که کانال را از سمت جنوب پر کرده، و تلماسه‌ها هم نشانگر یک جریان گدازه‌ی کهن‌تر هستند. بالای جزیره بافت سطح با ساختارهایی چندضلعی شکل داده شده که از ویژگی‌های فرآیند‌های پیرایخچالی (کنار-یخچالی، periglacial) در زمینه‌ای سرشار از یخ است.

مواد تیره‌ای که در کانال و دیواره‌های جزیره دیده می‌شود احتمالا ماسه‌ی تیره‌ی فرسایش یافته از لایه‌ی افقی بازالتی (گدازه‌ای) در زیر سطح هستند. درون دهانه‌ی بالای جزیره تلماسه‌های دراز و کشیده‌ و پشته‌های خاکی لانه زنبوری وجود دارد. بنابراین ساختارهایی گوناگون، از جمله پیرایخچالی، آتشفشانی، رودخانه‌ای، برخوردی، و فرآیندهای بادی و جابجایی‌ دامنه‌ای (توده‌ای) را می‌توان یکجا در همین تک عکس مشاهده کرد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Lethe Vallis - outflow channel - lava. - Mars - High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - landform - periglacial - basaltic - crater - ridge - aeolian - mass wasting

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه