سفر مجازی از بیرون به درون کهکشان بر پایه داده‌های واقعی


برگشتن به زمین از فضای بیرون کهکشان و رسیدن به زمین چه حسی دارد؟
با این که فضاپیمای اروپایی گایا (Gaia) در اصل برای پاسخ به پرسش‌های بزرگ‌تر ساخته شده، ولی داده‌های تازه‌‌ای که از آن به دست آمده چشم‌اندازی ویژه و نوین از جایگاه انسان در کیهان برای ما فراهم کرده‌ است.
گایا در مداری نزدیک به زمین به گرد خورشید می‌چرخد و جایگاه‌های ستارگان را با چنان دقتی می‌سنجد که می‌تواند یک تغییر اندک در جایگاه‌های هر یک از آنها نسبت به دیدگاه همیشه متغیر خودش در مدت یک سال را اندازه بگیرد (هر چه ستاره‌ای دورتر باشد، جابجایی‌ ظاهری‌اش هم برای فضاپیما کوچک‌تر است)، و از این راه می‌تواند فاصله‌ی ستارگان از زمین را هم تعیین کند.
در بخش نخست این ویدیو، نمایی از کهکشان راه شیری دیده می‌شود و با نزدیک‌تر شدن و به زودی با ورود به آن، با نمایشی سه-بعدی از داده‌های ستاره‌ای گایا روبرو می‌شویم. برخی از ستارگان آسمان با نام رایجشان نشان داده شده‌اند و برخی هم با شماره‌ای که در کاتالوگ گایا دارند.
با ادامه‌ی ویدیو، سرانجام به ستاره‌ی مادری خودمان -خورشید (Sol)- می‌رسیم و پس از آن هم نور بازتابیده از سومین سیاره‌اش -زمین- پیش چشممان نمایان می‌شود.
این ویدیو بر پایه‌ی پیمایش گایا از بیش از ۶۰۰ هزار ستاره درست شده، ولی این فضاپیما به سنجش فاصله‌های دیدگشت (اختلاف منظر) ستارگان ادامه خواهد داد تا در مدت ماموریتش که برای ۵ سال برنامه‌ریزی شده، شمار آنها را به بیش از یک میلیارد برساند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESA - Gaia - Sun - Earth - star - Milky Way Galaxy - Sol - reflective - planet - parallax

منبع: apod.nasa.gov
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه