آخرین عکس روزتا پیش از مرگ

آخرین عکسی که کاوسگر روزتا از دنباله‌دار ۶۷پی پیش از برخورد به سطح آن گرفت. فاصله‌ی فضاپیما از دنباله‌دار در لحظه‌ی گرفتن این عکس، حدود ۵۱ متر بود
تصویر تازه‌ای از دنباله‌دار ۶۷پی/چوریموف-گراسیمنکو به دست دانشمندان سازمان فضایی اروپا (ESA) رسیده که فضاپیمای روزتا کمی پیش از برخورد مهارشده‌اش به سطح این دنباله‌دار در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ گرفته. با ناپدید شدن سیگنال‌های دریافتی از فضاپیما به دلیل برخورد در ساعت ۴:۱۹ بامداد به وقت اقیانوس آرام، پایان این ماموریت نیز اعلام شد.

این فرود پایانی به روزتا شانس این را داد تا محیط گاز، خاک، و پلاسمای دنباله‌دار را از نزدیک‌ترین فاصله به سطح آن بررسی کرده، و همچنین عکس‌هایی با وضوح بسیار بالا نیز از آن بگیرد.

این عکس از فاصله‌ی ۵۱ متری بالای سطح دنباله‌دار توسط دوربین زاویه-گسترده‌ی اوزیریس فضاپیما (OSIRIS) در روز ۳۰ سپتامبر گرفته شد و هر پیکسل آن حدود ۵ میلیمتر را می‌پوشاند. پهنای عکس حدود ۲.۴ متر است.

تصمیم‌ برای پایان دادن به ماموریت روزتا به دلیل زمان بازگشت دوباره‌ی روزتا و دنباله‌دار به آن سوی مدار مشتری گرفته شد. روزتا با دورتر شدن از خورشید نسبت به همیشه، توان خورشیدی کمتری برای اجرای عملیات داشت. همچنین به دلیل نزدیک شدن به دوره‌ی یک ماهه‌ای که در آن، خورشید میان روزتا و زمین جای می‌گرفت، دانشمندان ماموریت با دشواری فزاینده‌ای برای ارتباط با فضاپیما روبرو بودند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
comet - 67P/Churyumov-Gerasimenko - European Space Agency - ESA - Rosetta - plasma - OSIRIS - wide-angle camera - Jupiter - Earth

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه