وقتی ماه کوچکتر از آنست که همه خورشید را بپوشاند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یک خورشیدگرفتگی حلقوی زمانی رخ می‌دهد که ماه هنگام رسیدن به میان زمین و خورشید، فاصله‌اش از زمین بیشتر از آن باشد که بتواند همه‌ی قرص خورشید را بپوشاند، در نتیجه خورشید به شکل حلقه‌ای آتشین گرداگرد ماه دیده می‌شود.
خورشیدگرفتگی حلقوی سال ۲۰۱۲، در نوار باریکی از سطح زمین که از شمال اقیانوس آرام و چند ایالت باختری آمریکا می‌گذشت دیده می‌شد. این عکس در همان زمان توسط یک عکاس سختکوش گرفته شد که از آریزونا تا نیومکزیکو را برای یافتن چشم انداز مناسب از این خورشیدگرفتگی نامعمول راند.
پس از رسیدن و آماده‌سازی، درست پیش از آن که خورشید با چهره‌ای نیم‌گرفته پشت تپه‌ای در فاصله‌ی حدود ۰.۵ کیلومتری غروب کند، و درست در زمان گرفته شدن عکس، ناگهان شخصی بی‌خبر از همه جا درست وارد میدان دید شد و هیکلش که در برابر روشنایی به حالت ضدنور (سایه‌نما) در آمده بود در عکس افتاد! عکاس ما هرگز نتوانست این شخص که با ورود نامنتظره‌اش به میدان دید، یک عنصر انسانی به عکسش افزود را بشناسد و از او سپاسگزاری کند!
به نظر می‌رسد این شخص دستگاهی دایره‌ای در دستش دارد که می‌تواند خورشیدگرفتگی را به کمک آن و بدون نگاه کردن مستقیم به خورشید ببیند.
این عکس در روز ۲۰ می ۲۰۱۲، ساعت ۷:۳۶ بعد از ظهر به وقت محلی از پارکی نزدیک آلبوکرکی در نیومکزیکوی آمریکا گرفته شده. دو روز پیش، ۱ سپتامبر ۲۰۱۶ هم خورشیدگرفتگی حلقوی دیگری روی داد که نوار مسیرش از روی آفریقا و ماداگاسکار می‌گذشت.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
annular eclipse - Sun - Pacific Ocean - Moon - Earth - ring of fire - Arizona - New Mexico - human element - silhouette - Albuquerque - USA - Africa - Madagascar

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه