پیش به سوی یک سیارک

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
روز پنجشنبه ۸ سپتامبر، ساعت ۷:۰۵ بعد از ظهر به وقت خاور آمریکا، آسمان صاف و بی‌ابر فلوریدا بیننده‌ی پرتاب یک موشک اتلس-۵ و آغاز سفر فضاپیمای اوسیریس-رکس (OSIRIS-REx) بر دوش آن بود.
این تصویر زاویه-گسترده رو به سکوی پرتاب مجموعه‌ی ۴۱ پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال گرفته شده و پیشرانِ سوخت جامد موشک را نشان می‌دهد که روشن شده و با جدا شدن از سکو، سفر خود را آغاز کرده است.
اوسیریس-رکس قرار است در سال ۲۰۱۸ به سیارکی به بزرگی یک کوه با نام بن‌نو (Bennu) برسد. این فضاپیما نخست یک بار دور می‌زند و دوباره به نزدیک زمین می‌آید تا از نیروی گرانش زمین کمک گرفته و با انجام یک مانور "قلاب‌سنگ گرانشی"، بر سرعت خود بیفزاید.
اوسزیریس-رکس پس از رسیدن به بن‌نو و بررسی دقیق آن، در سال ۲۰۲۰ از سطحش نمونه‌برداری کرده و در سال ۲۰۲۳ با مقداری از خاک و سنگپوشه‌ی آن به زمین بر خواهد گشت. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، این بزرگ‌ترین نمونه‌‌برداری از سطح یک جرم فضایی پس از روزگار آپولوها خواهد بود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Mars - full moon - planet - Earth - star - Antares - Rho Ophiuchi - Alpha Scorpii - Globular star cluster - M4 - molecular cloud

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود بر شما
درست بعد از پایان غم انگیز ماموریت های روزتا و کاسینی عزیزم، یک سوژه پر هیجان رو ناسا و جی پی ال برای همه ایجاد کردن. اونم از نوع بسیار حساس. به امید موفقیت این عزیزان

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما جناب رمضانی
همینطوره. مطمئنم ماموریت جونو هم مثل ماموریت کاسینی جذاب و پربار خواهد بود

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه