مرگ رنگارنگ یک ستاره خورشیدسان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این تصویر که به کمک تلسکوپ فضایی هابل ناسا گرفته شده، آخرین نفس‌های رنگین ستاره‌ای مانند خورشید را نشان می‌دهد که سوخت همجوشی هسته‌اش به پایان رسیده و دارد با پس زدن گازهای لایه‌‌های بیرونی‌اش زندگی خود را به پایان می‌برد. گازهای پس‌زده شده یک پیله ساخته‌اند که هسته‌ی به جا مانده از ستاره را در میان گرفته و در اثر تابش نور فرابنفش این ستاره‌ی رو به مرگ، برافروخته و درخشان شده‌اند. این هسته اکنون یک کوتوله‌ی سفید به نام HD62166 است و آن را مانند نقطه‌ای سفید در مرکز تصویر می‌بینیم. خورشید ما هم سرانجام سوخت هسته‌ایش به پایان می‌رسد و پیله‌ای از مواد بدنش به گرد خود می‌سازد، البته ۵ میلیارد سال دیگر.

کهکشان راه شیری پر از این پسماندهای ستاره است که گرچه هیچ ربطی به سیاره‌ها ندارند، ولی به نام سحابی‌های سیاره‌نما (یا سیاره‌ای) شناخته می‌شوند. این نام توسط ستاره‌شناسان سده‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی به آنها داده شده و دلیلش هم این بوده که از پشت تلسکوپ‌های کوچک آن روزگار، به شکل قرص سیاره‌های دوردستِ نپتون و اورانوس دیده می‌شدند.

بخش مرکزی سحابی به پهنای یک سال نوری.
تصویر در اندازه‌ی بزرگتر
سحابی سیاره‌نمای درون این عکس NGC ۲۴۴۰ نام دارد. کوتوله‌ی سفید مرکز NGC ۲۴۴۰ با دمای سطحیِ بیش از ۲۰۰ هزار درجه‌ی سانتیگراد یکی از داغ‌ترین کوتوله‌های سفیدیست که تاکنون شناخته شده. ساختار پرآشوب سحابی نشان می‌دهد که این ستاره لایه‌های خود را دوره‌ای و گام به گام پس زده و راستای برون‌ریزی‌ در هر گام هم با دیگری متفاوت بوده. پیکره‌ی پاپیون-مانند آن نمایانگر همین است.

این سحابی همچنین سرشار از ابرهای غبار است که برخی از آنها به شکل رگه‌های بلند و تیره‌ای که از مرکز بیرون زده‌اند دیده می‌شوند. فاصله‌ی NGC ۲۴۴۰ از زمین حدود ۴۰۰۰ سال نوری است و در راستای صورت فلکی کشتی‌دُم دیده می‌شود. موادی که از ستاره پس زده شده‌، با رنگ‌های گوناگونی می‌درخشند که بستگی به همنش شیمیایی، چگالی و فاصله از ستاره‌ی داغ مرکزی دارد. آبی نشانگر هلیم است، آبی-سبز نشانگر اکسیژن، و سرخ نشانگر نیتروژن و هیدروژن.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - star - sun - cocoon - core - Ultraviolet - white dwarf - Milky Way Galaxy - planetary nebula - planet - Uranus - Neptune - NGC 2440 - outburst - bowtie - Earth - constellation Puppis - helium - oxygen - nitrogen - hydrogen

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه