نوری در انتهای جاده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
نقطه‌ی درخشانی که در انتهای این جاده دیده می‌شود در حقیقت یک همیستانی یا مقارنه‌ی بسیار نزدیکِ دو سیاره است. این عکس در غروب ۲۷ اوت از نزدیک دریاچه‌ی ویونهو در کویینزلند استرالیا گرفته شده و در آن سیاره‌های تابناک ناهید و مشتری را می‌بینیم که با هم تقریبا مانند یک تک شبچراغ آسمانی دیده می‌شوند.
در این چشم‌اندازِ نیمکره‌ی جنوبی همچنین کهکشان راه شیری را نزدیک سَرسوی آسمان (سمت‌الراس)، و بالای یک ستون نور می‌بینیم. این ستون روشن به نام نور برجگاهی یا منطقه‌البروجی شناخته می‌شود و از پراکنش نور خورشید توسط ذرات غبارِ درون فضای سامانه‌ی خورشیدی پدید می‌آید. این گرد و غبار از قرص پیش‌سیاره‌ای که سیاره‌ها را ساخته بود به جامانده و به همین دلیل همه‌ی سیاره‌ها در صفحه‌ی آن به گرد خورشید می‌چرخند. 
سیاره‌های بهرام و کیوان هم در آسمان نزدیک برجگاه، درست زیر کوژی مرکزی کهکشان جای دارند. سیاره‌ی گریزپای تیر هم از سمت چپ یکی از درختان بر این جاده نور می‌تاباند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
conjunction - planet - Venus - Jupiter - Lake Wivenhoe - Queensland - Australia - Milky Way - zenith - Zodiacal light - ecliptic plane - Mars - Saturn - galaxy - bulge. - Mercury

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه