قلب و روح و خوشه‌های دوقلو

این تصیر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این میدان پرستاره بخشی از آسمان به پهنای حدود ۱۰ درجه را در صورت‌های فلکی شمالی برساوش و ذات‌الکرسی (خداوند اورنگ) می‌پوشاند.
در سمت چپ چشم‌انداز، ابر کیهانی قلبی-شکل IC ۱۸۰۵ و ابر IC ۱۸۴۸ که به نام سحابی‌های قلب و روح نیز شناخته می‌شوند را می‌بینیم. در سمت راست هم دو خوشه‌ی ستاره‌ای باز با عنوان NGC ۸۶۹ و NGC ۸۸۴ دیده می‌شود. نام دیگر این دو خوشه، اچ و خی برساوش (h and Chi Perseii) است ولی به سادگی، به نام "خوشه‌ی دوتایی" هم شناخته می‌شوند.
خود قلب و روح هم میزبان خوشه‌هایی از ستارگان جوان چند میلیون ساله هستند. پهنای هر یک از این دو سحابی بیش از ۲۰۰ سال نوری است و ۶ تا ۷ هزار سال نوری هم از زمین فاصله دارند. در حقیقت این دو سحابی بخشی از یک مجموعه‌ی پیچیده، بزرگ، و فعال ستاره‌زایی در بازوی مارپیچی برساوشِ کهکشان راه شیری هستند.
خوشه‌ی دوتایی هم تقریبا به همان اندازه‌ی سحابی‌های قلب و روح از زمین دور است. این دو خوشه تنها به اندازه‌ی چند صد سال نوری از یکدیگر فاصله دارند و از دید فیزیکی به هم نزدیکند. سن هر دوی آنها نیز حدود ۱۳ میلیون سال برآورد شده.
نزدیکی خوشه‌های اچ و خی برساوش به هم، و نیز همسن بودن ستارگانشان نشان می‌دهد که به احتمال بسیار، هر دوی آنها در یک منطقه‌ی ستاره‌زایی به دنیا آمده‌اند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
star - constellations Cassiopeia - Perseus - IC 1805 - IC 1848 - Heart nebula - Soul nebula - star cluster - NGC 869 - NGC 884 - h Perseii - Chi Perseii - Double Cluster - star forming complex - Perseus spiral arm - Milky Way Galaxy.

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه