کوه‌های برف‌پوش پلوتو

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۴ مگابایت)
جنوبی‌ترین بخشی از پلوتو که فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا به هنگام گذشتن از کنار آن در روز ۱۴ ژوییه‌ی ۲۰۱۵ می‌توانست "ببیند" دربردارنده‌ی طیف گسترده‌ای از ساختارهای شگفت‌انگیز زمین‌شناختی است. این ویژگی‌ها سرنخ‌هایی نیز درباره‌ی مناطقی که در آن هنگام در تاریکی بودند به دانشمندان می‌دهند.

مناطقی که در تصویر نخست نشان داده شده، در جنوب کمربند تیره‌ی استوایی پلوتو به نام "ناحیه‌ی کاتولو"، و جنوب باختری دشت‌های گسترده‌ و پوشیده از یخ نیتروژنِ "فلاته‌ی اسپوتنیک" یا "هامونه‌ی اسپوتنیک" جای دارد. این نام دوم (هامونه‌ی اسپوتنیک) نام دقیق‌تریست که دانشمندان ماموریت به تازگی برای نشان‌دادن فرازای کمِ این دشت‌ها به آنها داده‌اند؛ بنابراین بجاست از این پس، آنها را به همین نام بخوانیم.

شمال در بالای چارچوب است؛ در باختر تصویر یک زنجیره از کوه‌های روشن دیده می‌شود که به سمت شمال ناحیه‌ی کاتولو ادامه دارد. این کوه‌ها پوشیده از برف به نظر می‌رسند، چیزی که به طور فریبنده‌ای مانند چشم‌اندازهای زمینی است. ولی داده‌های همنهشتی نیوهورایزنز نشان می‌دهد مواد رنگ روشنی که نوک این کوه‌ها را پوشانده از آب نیست، بلکه متان جو است که چگالیده شده و مانند برف بر این کوه‌ها و سطح‌های بلند باریده. میان برخی از کوه‌ها دره‌هایی برشی دیده می‌شود (پیکان‌های سفید در تصویر دوم). پهنای هر یک از این دره‌ها به چند کیلومتر و درازای آنها به ده‌ها کیلومتر می‌رسد.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یک سامانه‌ی دره‌ای مشابه هم در دشت‌های گسترده‌ی خاور عکس دیده می‌شود (پیکان آبی) که به نظر می‌رسد دره‌های کوچک‌تری مانند شاخه‌هایی به آن وصلند. دانشمندان نیوهورایزنز فکر می‌کنند این دره‌ها توسط جریان‌های نیتروژنی درست شده که زمانی این منطقه را پوشانده بوده -شاید هنگامی که یخ‌های اسپوتنیک در فراز بالاتری بودند. در این منطقه همچنبن گودی‌هایی با شکل نامنظم و کف هموار (پیکان سبز) با پهناهای بیش از ۸۰ کیلومتر و ژرفاهایی حدود ۳ کیلومتر می‌بینیم. پهنا و ژرفای بسیار زیاد این فرورفتگی‌ها نشان می‌دهند که احتمالا در پی فروکش سطح به وجود آمده‌اند نه از راه فرازش (تصعید) یخ‌ها.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Pluto - NASA - New Horizons - equator - Cthulhu Regio - nitrogen - Sputnik Planum - Sputnik Planitia - plain - Earth - snowcap - methane - frost - valley - elevation - depression - sublimation

منبع: nasa

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود
دوستشون دارم
پلوتو و افق های نو رو می گم
و البته شما رو

یک ستاره در هفت آسمان

درود جناب رمضانی. سپاس از لطفتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه