چرا اینقدر آبی؟

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
رنگ آبی معناهای بسیاری را به ذهن ما می‌آورد: سرما، اندوه، سستی و رخوت. ولی برای اخترشناسان، این معناها کاملا متغاوت و حتی وارونه است، مانند آنچه در کهکشان مارپیچی و تقریبا لبه‌نمای "مسیه ۹۸" دیده می‌شود. ام۹۸ که به نام NGC ۴۱۹۲ هم رده‌بندی شده با فاصله‌ی حدود ۵۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی گیسو (گیسوی برنیکه) جای دارد.

این عکس زیبا به کمک تلسکوپ NTT در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) گرفته شده و در آن چین و شکن‌های گاز و غبار این کهکشان را می‌بینیم که با هزاران نقطه‌ی آبی‌فام آراسته شده. این لکه‌های آبی‌فام مناطقی پر از ستارگان بسیار جوانند، آنقدر جوان و داغ که با رنگ آبی می‌درخشند.

این ستارگان جوان با چنان دمای بالایی می‌سوزند که پرتوهای به شدت پرانرژی‌شان دارد بخشی از مواد چگال پیرامونشان را می‌سوزاند و نابود می‌کند. گمان می‌رود مسیه ۹۸ روی هم رفته یک تریلیون ستاره داشته باشد!

"تلسکوپ فناوری نوین" (NTT، New Technology Telescope) یک تلسکوپ ۳.۵۸ متری در رصدخانه‌ی لاسیای ESO است. ویژگی کلیدی NTT اینست که پیشگام بهره‌گیری از اپتیک فعال یا "نورشناسی کنشگر" (active optics) بوده؛ روشی که در آن، کنترل آینه‌ی اصلی تلسکوپ در دست یک رایانه است و این باعث می‌شود تلسکوپ همیشه در وضعیت بهینه برای گرفتن واضح‌ترین عکس‌ها قرار داشته باشد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
edge-on - spiral galaxy - Messier 98 - NGC 4192 - constellation of Coma Berenices - Berenice's Hair - ESO - New Technology Telescope - NTT) - stars - La Silla Observatory - active optics - main mirror

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه