روزتا سرانجام کاوشگر فیله را روی سطح دنباله‌دار پیدا کرد!

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر
یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های کاوش فضایی چند سال گذشته سرانجامِ خوشی پیدا کرد. کاوشگر سطح‌نشین "فیله" که پس از فرود ناکامش بر سطح دنباله‌دار ۶۷پی/چوریموف-گراسیمنکو در نوامبر ۲۰۱۴ گم شده بود، سرانجام پیدا شد!

عکس‌هایی که فضاپیمای روزتا جمعه‌ی پیش گرفته بود همدم گمشده‌اش را نشان می‌دهند که در کنج تاریک یک صخره‌ی بزرگ روی دنباله‌دار گیر افتاده، درست همانطور که مدیران این ماموریت در سازمان فضایی اروپا گمانش را برده بودند. یافتن این کاوشگر تنها چند هفته پیش از فرود خود فضاپیمای روزتا بر دنباله‌دار، و پایان ماموریت دو-ساله‌اش انجام شد.

سازمان فضایی اروپا (ESA) از ژوئن ۲۰۱۵، زمانی که فیله به طور نامنتظره‌ای بیدار شد و برای مدتی کوتاه، تماس رادیویی با آن برقرار شد جایگاه تقریبی این کاوشگر را شناسایی کرده بودند، ولی یافتن جای دقیق فرود آن و این که سرانجام پس از چند بار جهیدن بر سطح دنباله‌دار ، در کجا آرام گرفته هدف کلیدی مدیران ماموریت شده بود.

سیسیلیا توبیانا، عضو گروه دوربین اوزیریس روزتا و نخستین کسی که فیله را روی دنباله‌دار پیدا کرد می‌گوید: «تنها یک ماه به پایان ماموریت روزتا مانده و بسیار خوشحالیم که دیگر توانستیم عکس فیله را بگیریم و با چنین جزییاتی آن را ببینیم.»

پیدا شدن فیله خیال کسانی که فکر می‌کردند برای همیشه گم شده را آسوده کرد، زیرا دانستن جایگاه فرود آن به دانشمندان ماموریت کمک خواهد کرد که داده‌های گرد آمده از آن را به خوبی بفهمند.

دانشمند پروژه‌ی روزتا، مت تیلور می‌گوید: «این خبر بسیار خوب به این معناست که چون اکنون می‌دانیم فیله در سه روز تماسش با زمین، از کجای سطح دنباله‌دار برای ما پیام فرستاده بوده، دیگراطلاعات سرراستی از سطح دنباله‌دار که برای درک داده‌های آن نیاز بود را در دست داریم.»

روزتا فرصت چندانی برای جشن گرفتن این پیروزی ندارد. در روز ۳۰ سپتامبر، گروه ماموریت به این فضاپیما فرمان فرود بر سطح دنباله‌دار ۶۷پی را می‌دهند -کاری که این فضاپیما هرگز برایش ساخته نشده [و در واقع به آن برخورد خواهد کرد]. با این فرود سخت، روزتا به ما شانس دومی برای بررسی دنباله‌دار از نزدیک خواهد داد. اگرچه روزتا در جای دیگری از دنباله‌دار فرود خواهد آمد، ولی به هر حال می‌توانیم بگوییم سرانجام هر دو بار دیگر به هم خواهند پیوست.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Philae lander - comet - 67P/Churyumov-Gerasimenko - Rosetta spacecraft - European Space Agency - ESA - radio - Cecilia Tubiana - OSIRIS - Matt Taylor - 67P

منبع: newscientist

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درووووووووووود
عجب خبر خوبی
از صبح که دیدم کاملا سرحال شدم
این روزا از شما خبرای خوب و هیجان انگیز زیاد میشنویم
ولی یه خبر غمگین هم آخر ماه میلادی در انتظاره
در هر صورت علاقه ی من به شما و وبلاگتون طی دو سه سال اخیر به طور روزافزون بیشتر شده و میشه.
شاد و سلامت باشید.

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم جناب رمضانی
راستش منم برای مرگ روزتا ناراحتم، چون هر چه که بود، این فضاپیما به دانشمندان بیشتر کمک کرد تا فیله.
البته از بابت فیله هم ناراحتم. حیف از فیله بود که با برنامه ریزی نادرست، در اون گوشه افتاد و بدون این که کمک چندانی به دانشمندان بکنه، "مُرد"

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه