بزرگترین رادیوتلسکوپ دنیا با بشقاب ۵۰۰ متری

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
"تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری" (FAST) در دل یک گودال طبیعی در استان دوردست و کوهستانی گوئیژو در جنوب باختر کشور چین ساخته شده. این رادیوتلسکوپ تازه که تیان‌یان به معنای چشم آسمان نام گرفته را می‌توانید در این عکس ببینید که روز ۲۵ سپتامبر، نزدیک به آغاز گام عملیات آزمایشی تلسکوپ گرفته شده است.
آنتن بشقابی غول‌آسای این تلسکوپ یک سطح کنشگر (فعال) برای هدفگیری و کانونی شدن دارد که از پیوند ۴۴۵۰ تک پنل جابجاشونده‌ی سه‌گوشه درست شده است. بشقاب تلسکوپ FAST با پهنای فیزیکی ۵۰۰ متر باعث شده این تلسکوپ بزرگ‌ترین رادیوتلسکوپ تک بشقابی کنونی بر روی سیاره‌ی زمین باشد.
رادیوتلسکوپ FAST با کاوش کیهان در بسامدهای رادیویی، پرتوهایی که از گاز هیدروژن در کهکشان راه شیری و کهکشان‌های دوردست می‌تابد را دریافت کرده، تپ‌اخترهای کم‌نور کهکشانی و فراکهشانی را شناسایی کرده، و به جستجوی سیگنال‌های رادیویی احتمالی که از سوی بیگانگان فرازمینی گسیل می‌شود خواهد پرداخت.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope - FAST - China - Guizhou - Tianyan, - Eye of Heaven - radio telescope - dish antenna - planet - Earth - radio frequency - hydrogen - Milky Way - galaxy - extragalactic - pulsar - radio signal - extraterrestrial

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه