آوای وهم‌انگیز سیاره مشتری را بشنوید


از ثانیه‌ی ۲۶ آوای مشتری را بشنوید
چنان چه در یکی از نوشته‌های گذشته خواندید، در نخستین گذر علمی‌ فضاپیمای جونو از کنار مشتری،  یکی از دستگاه‌های آن به نام "آزمایشگاه امواج رادیو/پلاسما" یا Waves امواجی رادیویی را از بالای سیاره ثبت کرد. گسیلش‌های رادیویی مشتری از دهه‌ی ۱۹۵۰ شناخته شده ولی هرگز از چنین فاصله‌ی نزدیکی دریافت و بررسی نشده بودند. 

دانشمندان ماموریت جونو از دانشگاه آیووا برای شنیدارپذیر کردن این امواج رادیوییِ کم-بسامد (زیر ۱۰۰ کیلوهرتز)، بسامد آنها را جابجا کرده و وارد دامنه‌ی شنوایی انسان کردند. این آوای وهم‌انگیز را از ثانیه‌ی ۲۶ ویدیوی بالا بشنوید.

شفق قطب جنوب مشتری در طیف فروسرخ
تصویر بزرگ‌تر
بر خلاف زمین که نورافشانی شفق‌های قطبی آن تنها در واکنش به فعالیت‌های خورشید رخ می‌دهند، مشتری خودش شفق‌هایش را پدید می‌آورد. چشمه‌ی نیروی شفق‌های آن هم چرخش خود این غول گازی است.

اگرچه قطر مشتری ده برابر قطر زمین است، ولی ۲.۵ برابر سریع‌تر از سیاره‌ی کوچک ما به گرد محورش می‌چرخد. هر دانشجوی سال اول مهندسی می‌داند که یک آهنربای چرخان می‌تواند یک مولد الکتریکی باشد. مشتری خودش یک آهنربای غول‌پیکر است که چرخش آن به القای میدان‌های الکتریکی می‌انجامد.

این میدان‌های الکتریکیِ القایی هم به نوبه‌ی خود ذرات باردار را رو به قطب‌های مشتری شتاب می‌دهند و در آنجا شفق قطبی پدید می‌آورند. نکته‌ی شگفت‌انگیز اینست که بسیاری از این ذرات باردار از آتشفشان‌های آیو (ماه مشتری) بیرون ریخته و بر سر قطب‌های مشتری می‌بارند. این که چنین فرآیند پیچیده‌ای در عمل چگونه رخ می‌دهد هنوز یک راز است. [بخوانید: * مهار شفق های مشتری در دست یک ماه کوچک آتشفشانی است]

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Juno - Waves - frequency - aurora - Jupiter - University of Iowa - Earth - solar activity - planet - engineering student - magnet - electric generator. And Jupiter - electric field - poles - volcanoe - Io

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه