سیاره بهرام در میان ابرهای رنگارنگ کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز خیره‌کننده، سیاره‌ی بهرام (به عربی: مریخ) را در میان ابرهای رنگارنگ کیهانی می‌بینیم؛ ولی در حقیقت این سیاره نه در میان آنها، بلکه با فاصله‌ای بسیار در جلوی آنها جای دارد.
این چشم‌‎انداز خیره‌کننده از پیوند چند عکس تلسکوپی که هر یک پهنایی نزدیک به ۵ درجه (۱۰ برابر ماه کامل) داشتند درست شده و جایگاه سیاره‌ی بهرام (مریخ) را در شب ۲۶ اوت نشان می‌دهد.
با این که بهرام اینجا نزدیک ستاره‌ی درخشان کژدم‌دل (قلب عقرب)، و درمیان مجموعه ابرهای رو-مارافسای دیده می‌شود، ولی در حقیقت تنها کمی بیش از ۷ دقیقه‌ی نوری از زمین دورتر است و تنها از روی شانس در همان راستای آنها دیده می‌شود. بهرام در بالای تصویر جای دارد و تقریبا همرنگ ستاره‌ی کژدم‌دل یا آلفای کژدم در زیر مرکز چارچوب دیده می‌شود.
خوشه‌ی کروی ام۴ درست سمت راست کژدم‌دل دیده می‌شود ولی آن هم بسیار دورتر از این ستاره است: فاصله‌ی ام۴ از زمین حدود ۷۰۰۰ سال نوریست و کژدم‌دل تنها ۵۰۰ سال نوری.
نزدیک بالای چشم‌انداز ستاره‌ی رو-مارافسای که کمی به زمین نزدیک‌تر از کژدم‌دل است را می‌بینیم که نور آبی‌فامش توسط ابرهای مولکولی پرغبار نزدیکش بازتابیده شده.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Mars - full moon - planet - Earth - star - Antares - Rho Ophiuchi - Alpha Scorpii - Globular star cluster - M4 - molecular cloud

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه