وقتی آسمان شب به هر رنگی در می‌آید به جز سیاه!

این تصویر در اندازه‌های: بزرگ‌ ۲.۱ مگابایت- بسیار بزرگ (۵۴.۷ مگابایت)
پایگاه‌های رصدی گوناگونِ رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) در شیلی -پارانال، لاسیا، چاخناتور- با داشتن محیطی با آلودگی نوری بسیار کم مایه‌ی رشک و حسادت هر رصدخانه‌ی دیگری بر روی زمین هستند. ولی حتی همین مناطق هم بسیار کم پیش می‌آید که آسمان بالای سرشان سیاه قیرگون باشد.

چنان چه در این تصویر رصدخانه‌ی پارانال می‌بینید، آسمانِ این رصدخانه رنگ‌های گوناگون و پدیده‌های فضایی پرشماری را به نمایش گذاشته، از صفحه‌ی کهکشان راه شیری که به روشنی در بالای آسمان می‌درخشد تا سیاره‌ی نارنجی‌فام بهرام در سمت چپ، صورت‌های فلکی پرستاره‌ی شکارچی و کژدم، و لکه‌ی ارغوانی رنگ سحابی شاه‌تخته (کارینا) در بالای مرکز.

این منطقه جای دورافتاده‌ای است ولی اندک نشانه‌هایی از آدمیزاد هم در آن پیدا می‌شود، برای نمونه ردیف چراغ‌هایی که در مرکز چشم‌انداز دیده می‌شوند. این چراغ‌های کم‌نور جاده‌ی میان تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی، VLT) تا "تلسکوپ پیمایشی نور دیدنی و فروسرخ برای اخترشناسی" (ویستا، VISTA) که این عکس در آن گرفته شده را روشن کرده‌اند.

این عکس با دوربینی بسیار حسمَند (sensitive) گرفته شده و به همین دلیل پدیده‌ی مسحورکننده‌ای به نام هواتاب را هم ثبت کرده. آسمان با نور سرخ و سبزی که از خود هوا سرچشمه گرفته روشن شده. وجود پدیده‌ای مانند هواتاب باعث می‌شود آسمان هیچ رصدخانه‌ای روی سطح زمین تاریک مطلق نباشد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESO - Chile - Paranal - La Silla - Chajnantor - light pollution - Paranal Observatory - plane - Milky Way - Mars - constellation - Scorpius - Orion - Carina Nebula - Very Large Telescope - VLT - Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy - VISTA - airglow - Earth

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه