فضاپیمای اوزیریس-رکس آماده پرتاب برای نمونه‌برداری از یک سیارک

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۶ مگابایت)
در دوردست چشم‌انداز درون این تصویر که با نوردهی ۳۰ ثانیه‌ای گرفته شده، موشک اتلس ۵ غرق در نور دیده می‌شود این عکس در روز چهارشنبه، ۷ سپتامبر ۲۰۱۶، در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا گرفته شده. اتلس ۵ در اینجا فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا را به همراه دارد و آماده‌ی پرتاب است.

اوسیریس-رکس برای پرتاب در روز ۸ سپتامبر، ساعت ۷:۰۵ بعد از ظهر به وقت خاور آمریکا برنامه‌ریزی شده و نخستین فضاپیمای آمریکا خواهد بود که با نمونه‌برداری از یک سیارک، دستکم ۵۶ گرم (۲ اونس) از سنگپوشه‌های آن (خاک و سنگی که سطح آن را پوشانده) را برای بررسی به زمین بر خواهد گرداند. این سیارک که "بن‌نو" (Bennu) نام دارد، می‌تواند سرنخ‌هایی درباره‌ی ریشه‌های سامانه‌ی خورشیدی و سرچشمه‌ی آب‌ها و مولکول‌های آلی زمین را در خود داشته باشد. 

نام OSIRIS-REx کوتاه‌ شده‌ی Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer، به معنای "کاوشگر ریشه‌ها، تفسیر طیفی، شناسایی منابع، ایمنی، سنگپوشه" است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
United Launch Alliance - Atlas V - NASA - Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer - OSIRIS-REx - Cape Canaveral Air Force Station - Florida - asteroid - Earth - Bennu - solar system - organic molecule

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه