سحابی مجسمه آزادی، زاینده احتمالی زندگی در آینده

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۳ مگابایت)
در سحابی "مجسمه‌ی آزادی" چه می‌گذرد؟ ستارگان درخشان و مولکول‌های جالب دارند ساخته شده و به آزادی می‌رسند.
این سحابی پیچیده در یک منطقه‌ی ستاره‌زا به نام RCW 57 جای دارد و در این تصویر از آن، گره‌های چگالی از غبار تیره‌ی میان‌ستاره‌ای، ستارگان درخشانی که در همین چند میلیون سال گذشته به دنیا آمده‌اند، میدان‌هایی از گاز برافروخته‌ی هیدروژن که توسط همین ستارگان یونیده شده‌، و حلقه‌های بزرگی از گاز که از ستارگانِ رو به مرگ پس زده شده‌ را با هم می‌بینیم.
نام رده‌بندی سحابی مجسمه‌ی آزادی NGC 3576  است ولی به نام‌های NGC 3582 و NGC 3584 هم شناخته می‌شود، و در بررسی دقیقی که روی آن انجام شده دستکم ۳۳ ستاره‌ی بزرگ در واپسین گام‌های پیدایش، و همچنین نشانه‌های آشکاری از وجود مولکول‌های پیچیده‌ای از کربن به نام هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای (PAHها) در آن یافته شده.
گمان می‌رود مولکول‌های PAH در گازهای رو به سردیِ مناطق ستاره‌زا پدید می‌آیند، و شکل‌گیری آنها در سحابی زاینده‌ی خورشید در ۵ میلیارد سال پیش می‌توانسته گامی مهم در رشد و نمو زندگی روی زمین بوده باشد.
تصویری که اینجا می‌بینید در رصدخانه‌ی میان-آمریکایی سرو تولولو در شیلی گرفته شده است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NGC 3576 - Statue of Liberty Nebula - Statue of Liberty - star - molecule - star forming region - RCW 57 - hydrogen - ionized - NGC 3582 - NGC 3584 - carbon - polycyclic aromatic hydrocarbons - PAH - Sun - nebula - Earth - Cerro Tololo Inter-American Observatory - Chile

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه