نخستین عکسی که ساختارهای سطح آیو را به ما نشان داد

پیش‌تر در این وبلاگ تصویر آیو، ماه سیاره‌ی مشتری را در برابر این غول گازی دیده بودید، عکسی که فضاپیمای کاسینی ناسا در راه رسیدن به سیاره‌ی کیوان از آن دو گرفته بود. [اینجا: * عکس یادگاری "آیو" با پدرِ غول‌پیکرش].
اکنون همین چشم‌انداز را از دید یک فضاپیمای دیگر ببینید:
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در سال ۱۹۷۹، فضاپیمای وویجر ۱ ناسا در ادامه‌ی مسیر بی‌پایانش از کنار مشتری و ماه‌های آن گذشت و از فاصله‌ی ۸.۳ میلیون کیلومتری، آیو را بر پس‌زمینه‌ای از نوارهای ابری پر پیچ و تاب مشتری به تصویر کشید. این شاید نخستین عکسی بود که ساختارهای شگفت‌انگیز سطح آیو را برای ما نمایان کرد، ساختارهایی گِرد با مرکزهای تیره و لبه‌های روشن به پهنای بیش از ۶۰ کیلومتر.

اکنون می‌دانیم که این ساختارها کوه‌ها و دهانه‌های آتشفشانی هستند ولی در آن هنگام دانشمندان آنها را دهانه‌های برخوردی تصور کردند، همان ساختارهایی که روی سطح اجرام سنگی دیگر در سامانه‌ی خورشیدی دیده می‌شود.

ولی با نزدیک‌تر شدن وویجر به آیو و عکس‌هایی که از فاصله‌ی نزدیک‌تر از آن گرفت دنیایی شگفت‌آور و بیگانه، بدون هیچ دهانه‌ی برخوری را پیش چشم ما نمایان کرد که فعالیت‌های آتشفشانی، پیوسته در حال بازسازی و نوسازی سطح آنند.

اوایل امسال (۲۰۱۶) ناسا یک فضاپیمای روباتیک تازه به نام جونو را وارد مدار مشتری کرد که همین چند روز پیش از فاصله‌ی کمتر از ۵۰۰۰ کیلومتری قله‌ی ابرهای آن گذشت. امید می‌رود در دو سال آینده جونو چیزهای تازه‌ای درباره‌ی مشتری بیابد، برای نمونه، رازهای ساختار هسته‌ی مرکزی آن.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Io - Jupiter - Voyager 1- NASA - moon - gas giant - volcanic - impact crater - rocky bodies - Solar System - Juno

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه