تیر سوزان و رنگین در قلب سرخ آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ردِ بیش از اندازه کوتاه و نامتقارن این شهاب می‌تواند نشانگر این باشد که سنگریزه‌ای که آن را پدید آورده همزمان با فروپاشی، یک لحظه چرخیده است. این چرخش باعث شده مسیرش کمی مارپیچی شود. همچنین به نظر می‌رسد این تیر شهاب دارد از مرکز سحابی قلب می‌گذرد، ولی در حقیقت درون هوای سیاره‌ی خودمانست و بنابراین یک کوادریلیون بار از این سحابی به ما نزدیک‌تر است.
این عکس ماه گذشته در شب بیشینه‌ی بارش شهابی برساووشی گرفته شد و به احتمال بسیار یکی از شهاب‌های همین بارش است. کانون بارش برساوشی که جایی در صورت فلکی برساوش است، بیرون از لبه‌ی بالا-راست تصویر جای دارد، در همان راستای رد این شهاب.
برای پدید آوردن این عکس از سحابی قلب، ۱۸ نما با نوردهی‌های یک دقیقه‌ای گرفته شد که این شهاب شگفت‌انگیز تنها در یکی از همین نماها وارد میدان دید شد.
گفتنی است چندرنگی بودن این شهاب عجیب به این خاطر است که عنصرهای گوناگونی در آن در حال سوختن‌اند و از سوختن هر یک، تابشی ویژه‌ی آن عنصر گسیل می‌شود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
meteor - asymmetric - spiral - Heart Nebula - Earth - Perseid meteor shower - Perseid - radiant - constellation of Perseus - element

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه