در مرکز یک مارپیچ پر راز و رمز

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۱۲.۹ مگابایت)
در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل منطقه‌ی مرکزی یک کهکشان مارپیچی به نام NGC ۲۴۷ را می‌بینیم. ان‌جی‌سی ۲۴۷ یک کهکشان مارپیچی به نسبت کوچک در صورت فلکی جنوبی نهنگ است که با حدود ۱۱ میلیون سال نوری فاصله از زمین، یکی از اعضای گروه سنگتراش به شمار می‌رود. گروه سنگتراش یک گروه کهکشانی سُست و باز است که کهکشان پرآوازه‌ترِ ان‌جی‌سی ۲۵۳ (کهکشان سنگتراش) را نیز در خود جای داده.

در اینجا هسته‌ی ان‌جی‌سی ۲۴۷ به شکل یک لکه‌ی درخشان و سفیدفام دیده می‌شود که با آمیزه‌ای از ستارگان، گاز، و غبار در میان گرفته شده. غبارها لکه‌ها و رگه‌های تیره‌ای ساخته‌اند که در برابر پس‌زمینه‌ی ستارگان به حالت ضدنور (سایه‌نما) در آمده، ولی گازها توده‌های درخشانی به نام مناطق H II (اچ۲) پدید آورده‌اند که بیشتر در بازوها و بخش‌های بیرونی کهکشان پخش شده‌اند.

این کهکشان دارای یک ویژگی نامعمول و اسرارآمیز است که البته در این تصویر دیده نمی‌شود ولی در نماهای گسترده‌ترِ این کهکشان -مانند تصویر دوم که با تلسکوپ ۲.۲ متری MPG/ESO گرفته شده- آشکارا به چشم می‌آید: بخش شمالی قرص ان‌جی‌سی ۲۴۷ دارای یک ناحیه‌ی به ظاهر تهی است، یک شکاف در پهنه‌های معمول ستاره‌ای و مناطق اچ۲ که به اندازه‌ی حدود یک سوم پهنای کل کهکشان گستردگی دارد.
این تصویر در سه اندازه‌ی دیگر: بزرگ (۲.۳ مگابایت)- بسیار بزرگ‌ (۱۶.۵ مگابایت)
در این شکاف ستارگانی هم به چشم می‌خورد ولی بسیار با ستارگان پیرامون شکاف تفاوت دارند. آنها به اندازه‌ی چشمگیری پیرتر، و در نتیجه کم‌نورتر و سرخ‌ترند. این نشان می‌دهد فرآیند ستاره‌زایی که در بیشتر پهنه‌ی قرص کهکشان انجام می‌شود، به دلیلی در این منطقه‌ی تهی متوقف شده و حدود یک میلیارد سال است در آن ستاره‌ی تازه‌ای به دنیا نیامده. اگرچه اخترشناسان هنوز به پاسخ قطعی درباره‌ی چگونگی پیدایش این شکاف دست نیافته‌اند، ولی پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که دلیل احتمالی آن برهمکنش‌های گرانشی با بخشی از یک کهکشان دیگر بوده است. [نظریه‌ی دیگری را هم پیش از این درباره‌اش خوانده بودید: * کهکشانی که برخورد احتمالی ماده تاریک، سوراخی در آن پدید آورده]

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Hubble - spiral galaxy - NGC 247 - constellation of Cetus - The Whale - Sculptor Group - NGC 253 - Sculptor Galaxy - nucleus - star - silhouette - H II region - galaxy - arm - ESO - MPG/ESO - void - star formatio - gravitational interaction

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه