قرص کامل ماه، متفاوت با همیشه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این ماه به نظرتان کمی متفاوت با همیشه نمی‌آید؟
با این که قرص کامل آشناترین ماهواره‌ی زمین با جزییاتی تماشایی در این تصویر که از هنگ کنگ چین گرفته شده دیده می‌شود، ولی گویا کمی تاریک‌تر از همیشه است، به ویژه بخش بالا، سمت چپش؛ دلیلش هم اینست که عکس در زمان ماه گرفتگی نیم‌سایه‌ای ۱۶ سپتامبر گرفته شده، هنگامی که ماه داشت از درون بخشی از سایه‌ی زمین می‌گذشت- ولی نه تاریک‌ترین بخش آن، به گونه‌ای که زمین به طور کامل جلوی خورشید را گرفته باشد.
یک ماه‌گرفتگی تنها در زمان کامل شدن ماه می‌تواند رخ دهد، و می‌دانیم که چون ماه‌ کامل ۱۶ سپتامبر نزدیک‌ترین ماه کامل به برابران (اعتدال) پاییزی امسال در نیمکره‌ی شمالی بود؛ در فرهنگ باخترزمین به نام Harvest Moon (ماه خرمن، ماه درو، ماه برداشت محصول) شناخته می‌شد.
ماه کامل بعدی همین یکشنبه‌ی آینده رخ خواهد داد. در برخی فرهنگ‌ها به این ماه، ماه برگریزان (Leaf Falling Moon) می‌گویند، به دلیل نزدیکی آن به پاییز نیمکره‌ی شمالی. اگر قرص ماه در یک ماه گاهشماری دو بار کامل شود، به قرص کامل دوم "ماه آبی" (Blue moon) می گویند، ولی اگر در یک ماه گاهشماری، دو بار ماه "نو" شود -مانند چیزی که در این ماه رخ خواهد داد- به ماه نوی دوم یک "ماه سیاه" (Black moon) می‌گویند.
در تصویر دوم، همان عکس نخست را با نام برخی از ویژگی‌های سطحی سمت پیدای ماه می‌بینید:
نام‌های سفیدرنگ: از چپ به راست، اقیانوس توفان‌ها، دریاوار رگبارها، دریاوار آرامی، دریاوار آسایش.
نام‌های سیاه‌رنگ: از بالا به پایین، دهانه‌ی کوپرنیک، دهانه‌ی تیکو.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Penumbral Lunar Eclipse - Moon - Earth - satellite - Hong Kong - China - Sun - lunar eclipse - full moon - Harvest moon - Leaf Falling Moon - Blue moon - new moon - Black moon

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

دروذ بر شما
به اعتقاد من به کار بردن واژه : آشناترین ماهواره زمین ، چندان صحیح نمیباشد زیرا همانگونه که معلوم است ، ماهواره یعنی شبیه به ماه و اصولا به هر چیزی که مانند ماه به گرد زمین بچرخد ماهواره گفته میشود خواه یک سیارک سرگردان باشد یا یک وسیه الکترونیکی - مخابراتی ساخت بشر
به نظرم اگر از واژه : ماه زمین یا تنها ماه زمین و یا چهره آشنای ماه زمین ، استفاده میشد بهتر میبود

پایدار باشید

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما دوست گرامی
راستش من تقصیری ندارم. خود ناسا هم از واژه‌ی "ستلایت" در این مورد استفاده کرده

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه