نورافشانی در پی گذشتن زمین از درون یکی از چین‌های دامن خورشید

در روز ۱۰ اکتبر، سیاره‌ی زمین از درون یکی از چین‌های "ورقه‌ی جریان هورسپهری" (Heliospheric current sheet) گذشت. این گذشتن باعث پدید آمدن شفق‌هایی درخشان در دایره‌ی قطبی شد. هلگه مورتنسن از نروژ عکس زیر را از نمایش زیبای آنها گرفته.

وی می‌گوید لایه‌ی نازکی از یخ سطح این آبگیر کوچک را پوشانده و به همین دلیل نمای شفق در آن به خوبی بازتاب نیافته.

ورقه یا پهنه‌ی جریان هورسپهری یکی از بزرگ‌ترین پدیده‌های سامانه‌ی خورشیدی است ولی بسیاری از مردم درباره‌ی آن چیزی نشنیده‌اند.

ورقه‌ی جریان [که به نام حلزون پارکر هم شناخته می‌شود] سطحی موج‌دار از جریان‌های الکتریکی است که از استوای خورشید رو به بیرون در سراسر هورسپهر (هلیوسفر) گسترش یافته و میدان مغناطیسی خورشید در آن به آرامی می‌چرخد و جریان الکتریکی القا می‌کند. این پهنه‌ی موج‌دار ساختاری مانند دامن یک رقصنده‌ی باله دارد و زمین به گونه‌ی پیوسته وارد چین‌های آن شده و از آنها بیرون می‌رود.
نگاره‌ی هنری از ورقه‌ی جریان هورسپهری یا حلزون پارکر، که به هنگام تغییر میدان مغناطیسی خورشید و جابجایی قطب‌های آن -در هر ۱۱ سال- موجی‌تر هم می‌شود. خورشید در مرکز این پهنه، و سیاره‌ها هم به گرد خورشید نمایانده شده‌اند.
ورقه‌ی جریان هورسپهری یا حلزون پارکر یک سطح موجدار از جریان‌های الکتریکی است که به رنگ آبی نمایانده شده‌اند
-------------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Earth - heliospheric current sheet - aurora - Arctic Circle - Helge Mortensen - Kattfjordvannet - Norway - solar system - electrical current - ballerina

منبع: spaceweather

1 دیدگاه شما:

Unknown

من ناهید دامن خورشید هستم این زیباترین اسمی که من میتونستم داشته باشم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه