ماهی مرکب غول آسا در دل خفاش پرنده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
 سحابی غول‌پیکر ماهی مرکب (سَرپاوَر) یا Ou4، جرمی بسیار کمنور ولی بسیار پهناور در آسمان سیارهی زمین است، و در این عکس که بخشی از آسمان در راستای صورت فلکی شاهانه‌ی قیفاووس را نشان میدهد، آن را به همراه Sh2-129 یا سحابی خفاش پرنده میبینیم.
این نمای تلسکوپی که از همگذاری داده‌های تصویریِ حدود ۱۷ ساعت نوردهی در محدوده‌ی باریک-باند طیف به دست آمده، حدود ۴ درجه یا به عبارتی ۸ برابر قرص کامل ماه را در آسمان می‌پوشاند.
سحابی ماهی مرکب که در سال ۲۰۱۱ توسط یک عکاس نجومی فرانسوی به نام نیکلا اوته یافته شد، ساختاری دوقطبی دارد و در اینجا می‌توانید آن را به کمک تابش آبی-سبزی که از اتم‌های دو بار یونیده‌ی اکسیژنش گسیلیده شده شناسایی‌ کنید.
با این که به نظر می‌رسد سحابی Sh2-129 با تابش‌های سرخ فام گسیلیده از هیدروژنش به طور کامل سحابی ماهی مرکب را در بر گرفته، ولی فاصله‌ی دقیق این جانور دریایی کیهانی از زمین و سرشتش هنوز کاملا شناخته نشده. هرچند یک پژوهش تازه نشان داده که Ou4 (سحابی ماهی مرکب) با فاصله‌ی حدود ۲۳۰۰ سال نوری از زمین، واقعا در دل Sh2-129 جای گرفته.
اگر نتیجه‌ی این بررسی درست باشد، پس این ماهی مرکب در اثر برون‌ریزی تماشایی موادی پدید آمده که خاستگاهشان یک سامانه‌ی سه‌تایی از ستارگانی داغ و پرجرم به نام HR8119 است. خود سامانه‌ی HR8119 نزدیک مرکز سحابی دیده می‌شود.
با این حساب، این جانور دریایی بسیار غول پیکر می‌بایست چیزی در حدود ۵۰ سال نوری گستردگی داشته باشد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
planet - Earth - Squid Nebula - Ou4 - Sh2-129 - Flying Bat Nebula - constellation Cepheus - broadband - narrowband - Full Moon - Nicolas Outters - bipolar - ionized - oxygen - atom - hydrogen - triple system - star - HR8119

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

خوبیه وبلاگ اینه که هم مطالبتون کاملتره و هم عکسها در ابعاد بزرگ هستند

یک ستاره در هفت آسمان

همینطوره جناب توکلی. خودم همیشه از این که دوستان نمی تونن لینک های وبلاگ رو ببینن ناراحت بودم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه