خواهران پروین غرق در غبار

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
آیا تاکنون خوشه‌ی ستارگان پروین را دیده‌اید؟
حتی اگر آن را دیده باشید، احتمالا تا این اندازه گرد و خاکی ندیده‌اید.
ستارگان پرنور خوشه‌ی پروین که شاید نامدارترین خوشه‌ی ستاره‌ای در آسمان سیاره‌ی زمین باشد را بدون هیچ ابزاری، حتی در دل آسمانِ آلوده به نورِ یک شهر نیز می‌توان دید. ولی اگر از جایی تاریک و با نوردهی بلند عکسی از آن گرفته شود، ابر گرد و غباری که ستارگانش را در بر گرفته نیز به خوبی آشکار خواهد شد (این عکس از بابک تفرشی را ببینید).
نمایی که اینجا می‌بینید ماه گذشته با یک نوردهی بلند در کشور نامیبیا ثبت شده و گستره‌ای از آسمان به پهنای چند برابر قرص کامل ماه را می‌پوشاند.
خوشه‌ی پروین که با نام‌های هفت خواهران و ام۴۵ نیز شناخته می‌شود [همچنین با نام "عِقد ثریا" در ادبیات کلاسیک فارسی-م]، حدود ۴۰۰ سال نوری از زمین دور است و در صورت فلکی گاو (ثور) دیده می‌شود.
درباره‌ی خوشه‌ی پروین افسانه‌ای با برداشت امروزی هست که می‌گوید از زمان نامگذاری آن، یکی از درخشان‌ترین ستارگانش کم‌نور و ناپدید شده و از همین رو تنها شش ستاره‌ی آن را می‌توان با چشم نامسلح دید. ولی واقعیت اینست که شماری از ستارگان این خوشه که عملا دیده می‌شوند، بسته به تاریکی آسمان پیرامون و نیز وضوح و پاکیزگی چشم انداز بیننده، می‌تواند از هفت تا بیشتر یا کمتر باشد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
M45 - Pleiades - star cluster - binoculars - Seven Sisters - constellation of the Bull - Taurus - clarity

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه