آسمان هیدروژنی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ابرهای گازی کهکشان راه شیری در کجاها هستند و به کجا می‌روند؟
برای یافتن پاسخ این پرسش، به تازگی پُروضوح‌ترین نقشه از آسمان در طیف فراوان‌ترین گاز کیهان، یعنی هیدروژن تهیه شده و اکنون به همراه داده‌های زیربنایی آن انتشار یافته است .
در این تصویر، نقشه‌ی سرتاسر آسمان از تابش هیدروژن در طول موج ۲۱ سانتیمتر را می‌بینید که فراوانی این عنصر را به همراه درخشش و سرعت این گاز با رنگ‌های گوناگون نشان داده.
سرعت‌های شعاعی پایین که جهتشان رو به ماست با رنگ آبی، و سرعت‌های شعاعی پایین که از ما دور می‌شوند به رنگ سبز نمایانده شده‌اند.
نواری که در میان تصویر دیده می‌شود صفحه‌ی کهکشان راه شیری است و لکه‌های روشن پایین-سمت راست، همسایه‌هایمان، ابرهای ماژلانی هستند.
برای ساخت این نقشه که HI4PI نام دارد، داده‌های به دست آمده در بیش از یک میلیون رصد به کار برده شده؛ این رصدها توسط رادیوتلسکوپ ۱۰۰ متری افلسبرگ در آلمان و رادیوتلسکوپ ۶۴ متری پارکس (The Dish) در استرالیا انجام شده بودند.
جزییات این نقشه نه تنها بر آگاهی ما از ستاره‌زایی و گازهای میان‌ستاره‌ای در کهکشانمان می‌افزاید، بلکه به ما می‌گوید که به هنگام رصد اجرام بیرون از کهکشان، این گازهای محلی چقدر از نور آنها را می‌درآشامد (جذب می‌کند).
گفتنی است جزییات دیگری در این نقشه هست که هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
HI4PI - gas cloud - hydrogen - emission - radial speed - plane - Milky Way Galaxy - Magellanic Clouds - Effelsberg 100-Meter Radio Telescope - Germany - Parkes 64-Meter Radio Telescope - Australia - The Dish - star formation - interstellar gas

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه