لاله‌ای در دل قو

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این نمای تلسکوپی یک منطقه‌ی درخشان گسیلشی (نشری) را در بر گرفته که در راستای صفحه‌ی کهکشان راه شیری و در محدوده‌ی صورت فلکیِ سرشار از سحابی "ماکیان" (قو، دجاجه) دیده می‌شود.
نام رایج این ابرهای برافروخته‌ی گاز و غبار میان ستاره‌ای، سحابی گل لاله است ولی در کاتالوگ سال ۱۹۵۹ که توسط ستاره‌شناس، استوارت شارپلس گردآوری شد نیز به نام Sh2-101 ثبت شده است. پهنای این سحابی زیبا و پیچیده ۷۰ سال نوریست و فاصله‌اش از زمین هم به حدود ۸۰۰۰ سال نوری می‌رسد. البته سحابی گل لاله تنها ابر کیهانی نیست که چهره ی یک گل را به یاد ما می آورد.
این تصویر از همگذاری داده‌هایی درست شده که تابش اتم‌های یونیده‌ی سولفور، هیدروژن، و اکسیژن را به ترتیب در رنگ‌های سرخ، سبز، و آبی می‌نمایانند.
پرتوهای فرابنفشی که از ستارگان جوان و پرانرژی در لبه‌ی انجمن ستاره‌ایِ "ماکیان OB3"، از جمله ستاره‌ یک ستاره‌ی رده‌ی O به نام HDE 227018 می‌تابد، اتم‌ها را یونیده و به برافروختگی و تابش سحابی گل لاله انجامیده‌اند. HDE 227018 همان ستاره‌ی روشنی است که بسیار نزدیک به کمان آبی‌فام مرکز این لاله‌ی کیهانی دیده می‌شود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
telescopic view - plane - Swan - Milky Way Galaxy - nebula - constellation Cygnus the Swan - Tulip Nebula - interstellar gas - Stewart Sharpless - Sh2-101 - flower - sulfur - hydrogen - oxygen - atom - Ultraviolet - Cygnus OB3 association - O star - HDE 227018

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه